Tu jesteś: Zdrowe Wiadomości

Zdrowe Wiadomości

Zobacz także jako kanały RSS

Artykuły

Czy modyfikowanie embrionów człowieka jest etyczne? Czy rzeczywiście naukowcy mają prawo zmieniać coś, co natura daje każdej parze? Okazuje się, że podejmowane są już takie działania, których celem jest wykluczenie poważnych chorób, na jakie chorują już noworodki lub dzieci w łonie matki.

(więcej)

Operacja bariatryczna bez cięcia skalpelem

dodał : marti, 01-10-2017

Przy wykonywaniu operacji chirurgicznych naturalnym ich etapem jest przecinanie powłok skórnych przy użyciu noża. Obecnie specjaliści bariatrzy coraz częściej przeprowadzają operacje chirurgiczne leczenia otyłości laparoskopowo, co zmniejsza konieczne nacięcia na brzuchu, za pomocą których do wnętrza jamy brzusznej wprowadzany jest laparoskop. Polscy lekarze przeprowadzili jednak operację bariatryczną, polegającą na zmniejszeniu żołądka, w ogóle bez cięcia skalpelem.

(więcej)

Nowa metoda walki z alergiami

dodał : aln, 10-09-2017

Alergie są chorobą cywilizacyjną XXI wieku i problem ten urósł w ciągu tylko kilku ostatnich lat do miana epidemii, zwłaszcza w krajach rozwiniętych. Alergeny pokarmowe, wziewne i kontaktowe potrafią poważnie uprzykrzyć życie choremu i utrudnić, a niekiedy nawet uniemożliwić normalne funkcjonowanie. Jednym z najsilniejszych znanych lekarzom alergenem są orzeszki ziemne. Naukowcy z Australii wymyślili sposób, jak pozbyć się alergii na orzeszki.

(więcej)

Stosowanie kannabinoidów w medycynie budzi kontrowersje. W wielu krajach na świecie, możliwe jest ich legalne stosowanie, czy to pod postacią ekstraktów konopi siewnych, czy medycznej marihuany, kraje te jednak stanowią mniejszość i w wielu innych regionach stosowanie ich nie jest możliwe – nawet w ciężkich przypadkach klinicznych.

(więcej)

Zaćma, inaczej katarakta może pojawić się niespodziewanie lub rozwijać się wraz z wiekiem. Dotyka ponad połowy osób po 60 roku życia i może doprowadzić do ślepoty. Jednak zaćma nie musi być wyrokiem, dzięki nieskomplikowanej operacji laserowej można odzyskać lub poprawić wzrok.

(więcej)