Tu jesteś: Porady zdrowotne

Zwyrodnienie stawów

Zobacz także jako kanały RSS
Pod pojęciem „zwyrodnienie stawów” w medycynie określa się szereg zaburzeń, które związane są z procesami degradacji chrząstki stawowej. Szacuje się, że tylko w naszym kraju schorzenie to może dotyczyć bezpośrednio 17% społeczeństwa. Warto też podkreślić, że leczenie choroby to przede wszystkim leczenie objawowe, gdyż uszkodzenia powiązane ze stawami są praktycznie nieodwracalne. Każdy pacjent musi być świadomy, że w pierwszej kolejności musi głównie zweryfikować swoje przyzwyczajenia. Kucanie, klęczenie czy też stanie w nieodpowiedniej pozie może prowadzić do nasilenia się bólów. Specjaliści zalecają także przyjmowanie określonych witamin, które pozwalają spowolnić chorobę, zwłaszcza zaś witaminy A, C i E. Jakie stawy najczęściej ulegają zwyrodnieniu? Na to pytanie znajdziesz odpowiedź regularnie odwiedzając nasz serwis i czytając artykuły przygotowane przez naszych ekspertów. Dzięki przystępnej treści, będziesz mógł zapoznać się zarówno z przebiegiem choroby, dowiesz się również, w jaki sposób można neutralizować pojawiający się przy zwyrodnieniu stawów ból.

Artykuły

ChZS (zwyrodnienie stawów) - czym jest, kiedy należy ja podejrzewać?

dodał : lek.med. Oliwia Gorgoń- Klamke, 16-11-2012

Ból kręgosłupa, strzykanie biodra, blokowanie ruchu w kolanach – brzmi znajomo? Te wszystkie objawy są konsekwencja jednego schorzenia, niezwykle popularnego i niestety nieuleczalnego. Choroba zwyrodnieniowa stawów dotyka zwykle osób w starszym wieku, ale spotkać może każdego. Czy wszyscy na pewno wiemy, czym jest ta choroba i kiedy można się ją u siebie podejrzewać?

(więcej)

Profilaktyka choroby zwyrodnieniowej

dodał : lek.med. Oliwia Gorgoń- Klamke, 06-03-2013

Choroba zwyrodnieniowa stawów polega na przedwczesnym zużyciu i zwyrodnieniu tkanek tworzących staw. Niestety jest schorzeniem nieodwracalnym i przewlekle postępującym. Czy ta choroba jest naturalną konsekwencją starzenia się organizmu? Czy możemy coś zrobić, by jej zapobiec? Czy jesteśmy w stanie zwolnić jej przebieg?

(więcej)

Łuszczycowe zapalenie stawów

dodał : lek.med. Oliwia Gorgoń- Klamke, 07-11-2012

Łuszczycowe zapalenie stawów jest jednym ze schorzeń przypominających nam, że człowiek nie choruje tylko na jeden narząd czy jeden staw, ale zawsze ogólnoustrojowo. Należy do zapaleń stawów towarzyszących osobom chorującym na łuszczycę. Nie u każdego cierpiącego na te zmiany skórne dochodzi również do zajęcia stawów. Szacuje się, że zapalenie stawów dotyka ok. 20% chorych z łuszczycą. Co ciekawe, u części osób, łuszczycowe zapalenie stawów jest pierwszym objawem łuszczycy. Choroba dotyka w takim samym odsetku zarówno kobiety jak i mężczyzn, rozpoczynając się zwykle w średnim wieku, 20-50 lat.

(więcej)