Tu jesteś: Porady zdrowotne

Zgaga

Zobacz także jako kanały RSS
Bolesne pieczenie w przełyku może być objawem zgagi. Cóż to takiego? Zgaga, najprościej mówiąc, pojawia się wówczas, gdy nieprawidłowo funkcjonuje dolny zwieracz przełyku. W takim wypadku dochodzi do cofania się kwaśnych treści żołądka aż do przełyku. Przy tym schorzeniu, poza pieczeniem, pacjenci wskazują również bóle w klatce piersiowej, gardle czy krtani. Warto wiedzieć, że nieodpowiednio leczona zgaga może doprowadzić do poważnych problemów i powikłań, zaś jej leczenie polega przede wszystkim na zmianie i dostosowaniu do potrzeb chorego diety. Z tej pacjent w pierwszej kolejności musi usunąć produkty, które wywołują zgagę, czyli między innymi czekoladę, napoje gazowane czy też miętę. Jeżeli cierpisz na zgagę lub też chcesz wiedzieć, jakie inne produkty mogą przyczyniać się do jej powstania warto, abyś regularnie odwiedzał nasz serwis. Współpracujący z nami specjaliści poprzez cykl artykułów przedstawią tobie najnowsze wyniki badań nad zgagą, jak również podpowiedzą, co zrobić, aby jej unikać. To świetna alternatywa zwłaszcza dla tych, którzy chcą zdrowo żyć każdego dnia!

Artykuły

Naturalne środki na zgagę

dodał : aln, 05-10-2015

Zgaga to wyjątkowo nieprzyjemna dolegliwość. W aptekach nie brakuje specyfików łagodzących te objawy, zanim jednak sięgniemy po farmaceutyki, warto spróbować domowych sposobów radzenia sobie ze zgagą.

(więcej)

Dlaczego warto leczyć przewlekłe zapalenie zatok?

dodał : mgr farm. Agnieszka Wojtala, 16-09-2013

Zapalenie zatok to dość często spotykana dolegliwość. Zazwyczaj jest to problem sezonowy, ale dla niektórych zapalenie zatok to bardzo częste zjawisko, które bez odpowiedniego leczenia może być niebezpieczne w skutkach. Powikłania przewlekłego zapalenia zatok mogą bowiem doprowadzić do wywołania zapalenia opon mózgowych.

(więcej)

Helikobakter Pyroli - czym jest?

dodał : aln, 22-01-2012

Choroby układu pokarmowego są coraz bardziej powszechne w społeczeństwie całego świata. Stres, zła dieta, spożywanie posiłków w biegu, to wszystko powoduje, że spora część ludności ma problemy z żołądkiem i ogólnie z układem pokarmowym. Jednym z powodów tychże kłopotów jest tzw. Helicobacter pylori.

(więcej)

Zgaga, czym jest i jak jej zapobiegać?

dodał : sofista, 30-03-2011

Według statystyk, zgada każdego dnia dokucza nawet co dziesiątemu człowiekowi. Zgaga to dokładnie pieczenie, które odczuwalne jest w przełyku, zaraz po spożyciu posiłku. Ból odczuwalny może być w nadbrzuszu, ale również może on promieniować choćby do szyi, krtani czy też gardła. Statystyki mówią, że co piąta osoba narzeka na problem zgagi, przynajmniej raz w tygodniu. Zgaga wynika najczęściej z oddziaływania kwaśnej treści żołądkowej na błonę śluzową przełyku. Niemniej jednak zgaga może jedynie towarzyszyć i wynikać z innej dolegliwości np. chorób serca, przepony, przełyku czy też aorty.

(więcej)

Dieta w chorobie refluksowej przełyku

dodał : mgr Agnieszka Wojtala, 09-11-2010

W tym artykule przedstawię naszym czytelnikom zestaw reguł, do których powinna dostosować się każda osoba chora na refluks przełykowy. Dotyczyć będą nie tylko tego, co wolno jeść a czego nie, ale również pewnych zmian w naszym stylu życia.

(więcej)