Tu jesteś: Porady zdrowotne

Zaćma

Zobacz także jako kanały RSS
99% osób cierpiących na zaćmę jest w wieku podeszłym. Te statystyki jednak nie powinny pozwalać na ignorowanie niepokojących objawów, gdyż zaćma, czyli inaczej katarakta, jest chorobą, która prowadzi do zmętnienia soczewki i w konsekwencji do ślepoty. W medycynie wyróżnia się trzy jej rodzaje, choć jej leczenie jest możliwe dopiero wówczas, gdy zaczyna ona przeszkadzać w prowadzeniu życia codziennego. Na powstanie i rozwój zaćmy z pewnością wpływ ma dieta oraz styl życia. Warto również wskazać, że może ona być konsekwencją innego schorzenia, w tym między innymi cukrzycy. W naszym społeczeństwie żyje również grupa pacjentów, u której to zaćma jest wrodzona. I choć do rozpoznania zaćmy zazwyczaj dochodzi podczas rutynowego badania u okulisty, warto wiedzieć, że szybka diagnoza i odpowiednie leczenie pozwoli na życie bez większych komplikacji. Na łamach prowadzonego przez nas serwisu masz możliwość zapoznania się z tą chorobą, możesz również poszerzyć swoją aktualną wiedzę. Z pewnością warto, gdyż każdy z zamieszczonych artykułów napisany został przez odpowiedniego specjalistę, toteż zawarte w nim informacje są sprawdzone i zgodne z aktualnym stanem wiedzy.

Artykuły

Objawy i leczenie zaćmy

dodał : lek.med. Oliwia Gorgoń- Klamke, 15-02-2013

Jak objawia się zaćma? Skąd wiadomo, ze to zaćma a nie jaskra? Jak wykryć zaćmę? Jakie są możliwości terapeutyczne? Czy zaćma może być odwracalna?

(więcej)

Czy zaćma (katarakta) dotyczy tylko starszych osób?

dodał : lek.med. Oliwia Gorgoń- Klamke, 28-01-2013

Katarakta, zaćma – obce nazwy kojarzone z chorobami wieku podeszłego. Czy mogą występować u młodszych osób? Co jest przyczyną zaćmy w młodym wieku? Czy można urodzić się z kataraktą?

(więcej)

Jak leczyć zaćmę

dodał : sofista, 24-07-2011

Zaćma to jedna z chorób, z którymi medycynie udało się wygrać. Dzięki nowoczesnym metodom leczenia, możliwe stało się całkowite wyeliminowanie problemu. W przypadku, gdy w czasie pogodnych dni widzisz gorzej niż w dniach pochmurnych, to prawdopodobne jest, że dotyczy cię problem zaćmy. Na szczęście poprzez operacyjną zmianę soczewki możliwe stało się całkowite wyleczenie i jednoczesne przywrócenie dobrego widzenia pacjentowi.

(więcej)