Tu jesteś: Porady zdrowotne

WZW C, HCV

Zobacz także jako kanały RSS
Czy wiesz, co to „WZW C”? A może słyszałeś również skrót „HCV”? Nie? To znaczy, że jak najszybciej powinieneś uzupełnić wiedzę i przeczytać artykuły pisane przez lekarzy-specjalistów, które publikujemy na niniejszej stronie internetowej. „WZW C”, czyli wirusowe zapalenie wątroby typu C wywoływane jest właśnie przez wirus HCV. Jego nosicielem – jak wskazują naukowcy – jest co czwarty z nas. Aby uwolnić wirus, wystarczy mieć jedynie kontakt z krwią osoby już zarażonej. Co więcej, znacząca część zachorowań przyjmuje postać przewlekłą i choć w wielu przypadkach brak jest jakichkolwiek dolegliwości, sam wirus w ostateczności doprowadza do marskości wątroby lub też raka. Ponieważ wczesne zdiagnozowanie zakażenia daje pacjentowi szansę na całkowite wyleczenie się, każdy powinien wiedzieć, o jakie badania może zapytać swojego lekarza. Dlatego właśnie tak ważna jest samokontrola, jak również świadomość możliwości bycia zarażonym. Wszystkich, którym nie jest obojętne ich zdrowie, zapraszamy do zapoznania się z cyklem artykułów zamieszczonych poniżej. Być może właśnie dzięki temu unikniesz ciężkiej i przewlekłej choroby!

Artykuły

Szczepionka na HCV

dodał : lek.med. Oliwia Gorgoń- Klamke, 05-07-2013

Wirus HCV od momentu swojego odkrycia paraliżuje świat. Jest bardziej zjadliwy od wirusa HIV, dotąd uważanego za niezwykle niebezpieczny. Od lat prowadzone są badania nad wykryciem szczepionki przeciw temu wirusowi. Czy istnieje szczepionka na HCV? Czy można się już szczepić na HCV? Dla kogo będzie przeznaczona szczepionka na HCV? Jak działa ta szczepionka?

(więcej)

Nowe leki w walce z WZW typu C

dodał : aln, 27-05-2013

Mimo trwających prac do tej pory nie udało się wynaleźć szczepionki przeciwko HCV. Jedyną metodą leczenia jest farmakoterapia. Do niedawna lekarze mieli do dyspozycji jedynie kombinację dwóch leków. Terapia ta jest w stanie wyleczyć z WZW C około połowę pacjentów, a w przypadku genotypu 1 – najwyżej 40%.

(więcej)

WZW C a rak wątroby

dodał : lek.med. Oliwia Gorgoń- Klamke, 09-05-2013

Wirus HCV atakując organizm może uszkadzać wiele narządów, jednak największym upodobaniem darzy wątrobę. Czy zakażenie wirusem HCV zawsze wiąże się z ryzykiem rozwoju raka wątroby? Czy przewlekłe zapalenie wątroby typu C zwiększa prawdopodobieństwo nowotworu wątroby? Czy wirus HCV ma związek z marskością wątroby? Co w przewlekłym WZW C można jeszcze zrobić dla swojej wątroby, by oddalić widmo nowotworu?

(więcej)

Czy wirus HCV uszkadza tylko wątrobę?

dodał : lek.med. Oliwia Gorgoń- Klamke, 22-04-2013

Wirus HCV znany jest przede wszystkim ze swych właściwości niszczenia komórek wątroby i doprowadzania do rozwoju jej marskości. Czy wirus HCV uszkadza tylko wątrobę? Jak HCV wpływa na nerki? Czym jest krioglobulinemia? Jak HCV wpływa na czynność tarczycy? Jakie choroby skóry i tkanki łącznej mogą wiązać się z zakażeniem HCV? Jakie zaburzenia neurologiczne HCV może wywoływać? Czym jest zespół Sjorgena?

(więcej)

WZW C- wyrok śmierci ?

dodał : lek.med. Oliwia Gorgoń- Klamke, 07-12-2012

Wirus HCV wywołujący wirusowe zapalenie wątroby typu C, obok wirusa HIV, stanowi aktualnie największe zagrożenie z patogenów infekcyjnych przenoszonych drogą krwi. Czy trzeba się go bać? Jakie są konsekwencje zarażenia się tym wirusem? Czy można temu w jakiś sposób zapobiec?

(więcej)