Tu jesteś: Porady zdrowotne

WZW B

Zobacz także jako kanały RSS
„WZW B” to skrót od „wirusowego zaplenia wątroby typu B”, jednego z najczęstszych schorzeń, które objawia się wymiotami, żółtaczką, może również powodować zapalenie wątroby, prowadzić do nieuleczalnego raka wątroby, jak również – choć trzeba przyznać, że rzadko – wywoływać śmierć pacjenta. Szacuje się, że w naszym kraju zakażonych wirusowym zapaleniem wątroby typu B jest przynajmniej 2% społeczeństwa. W jaki sposób można się zainfekować? Dróg jest przynajmniej kilka, niemniej najczęściej do zakażenia dochodzi poprzez kontakt z zakażoną krwią lub też płynami ustrojowymi. Typowymi objawami, które towarzyszą wirusowemu zapaleniu wątroby są: bóle głowy, senność, ogólne osłabienie organizmu oraz ból wątroby. Jak wygląda hospitalizacja i leczenie? Jeżeli zainteresowany jesteś tym tematem, to warto, abyś regularnie wchodził na stronę naszego portalu. Nasi specjaliści w swoich artykułach nie tylko pogłębiają temat, ale również wskazują na zalecenia dla chorych i nosicieli. Jeżeli jesteś jednym z nich, dowiesz się między innymi, czy powinieneś zmieniać dotychczasowe przyzwyczajenia kulinarne.

Artykuły

WZW B- czy zawsze musi być żółtaczka?

dodał : lek.med. Oliwia Gorgoń- Klamke, 03-12-2012

Często słyszymy określenia „żółtaczka zakaźna” albo „żółtaczka wszczepienna”, nie do końca wiedząc czym jest to schorzenie i z jakimi konsekwencjami się wiąże. Przyczyną takiego stanu są wirusy hepatotropowe, to znaczy „ukierunkowane” na wątrobę, przenoszone drogą krwi, do których należy między innymi wirus HBV, wywołujące wirusowe zapalenie wątroby.

(więcej)

Czym może skutkować przewlekłe WZW B?

dodał : lek.med. Oliwia Gorgoń- Klamke, 23-08-2013

O wirusach hepatotropowych, takich jak HBV, wiemy już coraz więcej, także w kwestii ewentualnych powikłań. Wraz z wiedzą na temat konsekwencji, rośnie ludzka świadomość o tym, jak istotna jest profilaktyka tych zakażeń. Kiedy mówimy o przewlekłym WZW B? Czym grozi przewlekłe WZW B? Czy z przewlekłym WZW B można normalnie żyć?

(więcej)

Kto powinien obowiązkowo szczepić się przeciw WZW B?

dodał : lek.med. Oliwia Gorgoń- Klamke, 24-06-2013

Profilaktyka zdrowotna ostatnimi czasy zyskuje na popularności i coraz chętniej szczepimy się przeciw różnym chorobom. Warto się zorientować, komu przysługują bezpłatne wakcynacje i na czym one polegają. Czym jest szczepionka przeciw WZW B? jak podaje się tą szczepionkę? Czym różnią się szczepienia obowiązkowe od zalecanych? Kogo obowiązkowo szczepi się na WZW B? Jak sprawdzić, czy szczepionka na nas działa? Komu zaleca się szczepienie przeciw WZW B? Czy kobiety w ciąży przed cięciem cesarskim mogą się zaszczepić? Czy szczepienie daje 100% skuteczności? Czy ta szczepionka jest bezpieczna?

(więcej)