Tu jesteś: Porady zdrowotne

Suche oko

Zobacz także jako kanały RSS
Suche oko to inaczej zespół suchego oka. W medycynie pod pojęciem tym omawia się schorzenie oczu, które wywołane jest niedostatecznym wydzielaniem łez. Do takiego stanu przyczynić może się wiele czynników, niemniej jednak najpopularniejsze związane są z długotrwałym czytaniem, wykonywaniem pracy przy komputerze czy też przebywaniem w pomieszczeniach zakurzonych i zadymionych. Specjaliści, którzy zajmują się tematem zauważyli również powiązanie pomiędzy zespołem suchego oka a używaniem szkieł kontaktowych. To właśnie wówczas pacjenci często skarżyli się na ból, swędzenie czy też pieczenie i zauważali jednocześnie zaczerwienienie oczu. Samo zapobieganie przykrym objawom związane jest przede wszystkim z używaniem preparatów i kropli, które mają działanie łagodzące. Na łamach naszego serwisu problem ten omawiają lekarze, którzy starają się - poprzez swoje artykuły - przybliżyć tematykę każdemu zainteresowanemu pacjentowi. Jeżeli należy do grona dociekliwych i chcesz wiedzieć więcej, odwiedzaj nas regularnie. Z pewnością warto!

Artykuły

Jak leczyć zespół suchego oka?

dodał : aln, 27-08-2015

Nieprzyjemna suchość oczu to dość powszechny problem. W uproszczeniu, jest to stan związany z niedostateczną ilością łez nawilżających gałkę oczną. Jak sobie radzić z tym kłopotliwym schorzeniem?

(więcej)

Suche oko u palaczy

dodał : aln, 08-11-2014

Palenie papierosów ma negatywny wpływ na cały organizm palacza, w tym na jego oczy, które pod wpływem ciągłego przebywania w kontakcie z dymem papierosowym, nadmiernie się wysuszają. Może to prowadzić do powstania syndromu suchego oka u osób palących papierosy.

(więcej)

Co podrażnia nasze oczy?

dodał : mgr farm. Agnieszka Wojtala, 16-08-2013

Oko jest jednym z najbardziej wrażliwych części naszego ciała. Gdy coś złego dzieje się z oczami jesteśmy zdenerwowani i niespokojni. Utrudnia nam to pracę i codzienne funkcjonowanie. Warto jednak pamiętać, że każdy niepokojący objaw dotyczący naszych oczu powinien być skonsultowany z farmaceutą lub lekarzem a oko doprowadzone do normalnego stanu.

(więcej)

Rady na suche oko

dodał : Agnieszka Wojtala, 21-07-2010

W dobie komputerów, telewizji, klimatyzacji itp. coraz częściej w aptece słyszę od pacjentów o kłopotach z oczami np. tzw. piaskiem w oku. Tego rodzaju uczucie w połaczeniu z zaczerwienieniem, obrzękiem, bólem, swędzeniem, pieczeniem i zbieraniem się wydzieliny w kącikach oczu nosi miano zespołu uchego oka. Zespół suchego oka jak można się domyslić z nazwy spowodowany jest niedostatecznym wydzielaniem łez lub też nadmiernym parowaniem filmu łzowego.

(więcej)