Tu jesteś: Porady zdrowotne

Reumatyzm

Zobacz także jako kanały RSS
Okazuje się, że słowo „reumatyzm”, które zna niemalże każdy z nas, jest jedynie potocznym określeniem niemalże dwustu jednostek chorobowych, które dotyczą schorzeń stawów i mięśni. Wszystkie je łączą przede wszystkim przewlekłe zmiany zapalne, które widoczne są w obrębie tkanki łącznej. Choroby te pojawiają się zazwyczaj u dorosłych i starszych osób, niemniej jednak nie są wykluczone przypadki, w których to na reumatyzm cierpią nawet najmłodsi. Leczenie powiązane jest zarówno ze zmianą dotychczasowych warunków życia – dla przykładu zmniejszenia ilości stresu czy też ulepszenia diety. Bez wątpienia istotną kwestia jest również wizyta u reumatologa, czyli specjalisty w zakresie tych właśnie schorzeń. Jak ona przebiega? Czego można dowiedzieć się od lekarza? Wreszcie, jakie są alternatywne sposoby leczenia reumatyzmu? Na wszystkie te pytania znajdziesz odpowiedzi w przygotowanych przez naszych specjalistów artykułach. Ukazują się one cyklicznie, toteż odwiedzając nasz serwis regularnie masz możliwość pogłębiania swojej wiedzy w tym zakresie.

Artykuły

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS)

dodał : lek.med. Oliwia Gorgoń- Klamke, 27-11-2012

Ból i uczucie wykręcania stawów w związku ze zmianą pogody lub zniekształcenia stawów w podeszłym wieku niekoniecznie muszą być zmianami naturalnie pojawiającymi się wraz z upływającymi latami. Mogą stanowić objawy poważnej ogólnoustrojowej choroby prowadzącej do niebezpiecznych konsekwencji.

(więcej)

Reumatyzm - objawy, przebieg, leczenie

dodał : mgr farm. Agnieszka Wojtala, 23-11-2012

 Reumatyzm to termin potoczny odnoszący się do schorzeń określanych fachowym terminem: choroby reumatyczne. Do tego działu zalicza się ponad 200 chorób. Wspólnym mianownikiem dla większości z nich jest jednak szereg dolegliwości związanych z układem kostno-stawowym. Choroby te mogą stanowić bardzo duże obciążenie dla organizmu i być przyczyną wielu wyrzeczeń oraz ograniczeń.

(więcej)

Reumatyzm objawiający się bólem stawów w całym ciele najczęściej dotyczy osób dorosłych. Nie oznacza to jednak, że osoby młode, czy nawet dzieci nie chorują na to schorzenie. Według Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Młodych z Zapalnymi Chorobami Tkanki Łącznej, ponad 300 tys. Polaków, w tym osób młodych, cierpi na choroby reumatyczne. Rocznie w kraju na leczenie tych schorzeń wydaje się ponad 2 mld zł, z czego aż 60 proc. pokrywają sami pacjenci.

(więcej)