Tu jesteś: Porady zdrowotne

Refluks

Zobacz także jako kanały RSS
Niewłaściwa dieta może być przyczyną jednej z najpopularniejszych chorób przewodu pokarmowego, czyli choroby refluksowej żołądkowo-przełykowej. Ta, jak wskazują wyniki badań, znacznie częściej występuje w krajach rozwiniętych gospodarczo. Jej głównym i jednocześnie najbardziej nieprzyjemnym objawem jest cofanie się kwaśnej treści żołądkowej do przełyku. Dzieje się tak dlatego, że nieprawidłowo funkcjonuje zwieracz dolnego przełyku. Wśród typowych objawów tego schorzenia, poza zgagą, można wymienić również kaszel, występujące ubytki zębowe czy też zapalenie przełyku. Leczenie refleksu najprościej podzielić na takie, które można określić mianem zachowawczego oraz chirurgiczne. W pierwszym przypadku zdiagnozowany pacjent leczy otyłość (jeżeli taka występuje) i ogranicza spożycie produktów, które wywołują zgagę, czyli kawy, czekolady oraz ostrych przypraw. Jeżeli omawiana tematyka z jakiś względów cię zainteresowała, zaciekawić powinny cię artykuły regularnie pisane i publikowane przez naszych specjalistów. Ich przystępna i bogata treść pozwoli tobie na poszerzenie wiedzy oraz zdrowsze życie każdego dnia.

Artykuły

Refluks u dzieci

dodał : lek.med. Oliwia Gorgoń- Klamke, 24-05-2013

Każdy wie, czym jest nieprzyjemne uczucie pieczenia za mostkiem po obfitym posiłku. Czy to, co u nas jest patologią, u dzieci może stanowić zjawisko fizjologiczne? Czym jest refluks? Czy refluks i choroba refluksowa to synonimy? Jak może przebiegać choroba refluksow przełyku? Z czym można pomylić refluks u dzieci? W jaki sposób rozpoznaje się chorobę refluksową? Na czym polega leczenie refluksu? Co może go nasilać?

(więcej)

Helikobakter Pyroli - czym jest?

dodał : aln, 22-01-2012

Choroby układu pokarmowego są coraz bardziej powszechne w społeczeństwie całego świata. Stres, zła dieta, spożywanie posiłków w biegu, to wszystko powoduje, że spora część ludności ma problemy z żołądkiem i ogólnie z układem pokarmowym. Jednym z powodów tychże kłopotów jest tzw. Helicobacter pylori.

(więcej)

Dieta w chorobie refluksowej przełyku

dodał : mgr Agnieszka Wojtala, 09-11-2010

W tym artykule przedstawię naszym czytelnikom zestaw reguł, do których powinna dostosować się każda osoba chora na refluks przełykowy. Dotyczyć będą nie tylko tego, co wolno jeść a czego nie, ale również pewnych zmian w naszym stylu życia.

(więcej)

Refluks przełykowy - poznaj wroga i naucz się, jak z nim żyć

dodał : mrg Agnieszka Wojtala, 31-10-2010

Refluks przełykowy to bez wątpienia choroba określana mianem chorób XXI wieku. Czy to oznacza, że kilkadziesiąt lat temu ten problem nie istniał? Oczywiście, że istniał - nasi dziadkowie również cierpieli z powodu choroby refluksowej przełyku, tylko że w obecnych czasach, kiedy nie wiele osób zwraca uwagę na to co je, jak je i jak żyje ten problem zdrowotny zyskał wielką ,,popularność’’.

(więcej)