Tu jesteś: Porady zdrowotne

Menopauza

Zobacz także jako kanały RSS
Menopauza inaczej zwana jest przekwitaniem lub też klimakterium. Dotyczy ona jedynie kobiet i jest tym etapem życia, który oddziela okres prokreacyjny od fazy starzenia się. Charakterystyczne dla menopauzy jest zatrzymanie cyklu miesiączkowego oraz objawy takie, jak bóle głowy, zmęczenie, zaburzenia snu, bóle krzyża czy uczucie mrowienia. Przyczyną przekwitania jest zmniejszenie się ilości komórek jajowych, które produkują estrogen. Brak tego hormonu powoduje między innymi takie nieprzyjemne dolegliwości, jak uderzenia gorąca czy też huśtawki nastroju. Wiele kobiet nie zdaje sobie jednak sprawy z faktu, iż dokuczliwe objawy związane właśnie z menopauzą mogą być leczone. Jeżeli jesteś zainteresowana najnowszymi kuracjami, zastanawiasz się, jak wyglądają terapie niekonwencjonalne, to powinnaś regularnie odwiedzać nasz serwis. To właśnie tutaj eksperci, lekarze i specjaliści dzielą się swoją wiedzą. Dzięki systematycznie publikowanym i przyjemnym w odbiorze artykułom, będziesz miała możliwość zapoznania się nie tylko z przebiegiem menopauzy, ale również dowiesz się, jak złagodzić jej objawy.

Artykuły

Najbardziej powszechne objawy menopauzy

dodał : marti, 01-10-2015

Przekwitanie nie zaczyna się u wszystkich kobiet w tym samym wieku. Dość łatwo można jednak określić moment jego wystąpienia, ponieważ towarzyszą mu charakterystyczne dolegliwości, odczuwane przez większość kobiet w tym stanie.

(więcej)

Menopauza jest naturalnym czasem w życiu każdej kobiety, kiedy kończy się okres miesiączkowania. Okres menopauzalny, nazywany również klimakterium, wiąże się z odczuwaniem wielu przykrych dolegliwości przez kobiety. Jak radzić sobie z menopauzą, aby nie popaść w depresję, tylko odkryć zupełnie nową jakość życia i móc cieszyć się każdą jego chwilą?

(więcej)

Hormonalna terapia zastępcza - czy dla wszystkich?

dodał : lek.med. Oliwia Gorgoń- Klamke, 10-05-2013

Menopauza to dla niektórych kobiet dobrodziejstwo, dla innych wręcz przeciwnie. Dla tych drugich stworzono terapię ułatwiającą przetrwanie tego etapu życia. Czym jest hormonalna terapia zastępcza? Jak się ją stosuje? Jak się do niej przygotować? Czy jest dla każdego? Jakie przynosi korzyści, a jakie może powodować szkody dla organizmu?

(więcej)

Przedwczesna menopauza

dodał : lek.med. Oliwia Gorgoń- Klamke, 02-04-2013

Menopauza jest znanym fizjologicznym zjawiskiem, ale czy zawsze jest naturalna? Czym jest przedwczesna menopauza? Jak wygląda zespół klimakteryczny w menopauzie fizjologicznej, a jak w jatrogennej? Czym może być spowodowane przedwczesne wygasanie czynności jajników? Jak złagodzić objawy nagłej menopauzy?

(więcej)

Menopauza - czyli zrozumieć uciążliwe klimakterium

dodał : Agnieszka Wojtala, 24-07-2010

Klimakterium, popularnie zwane przekwitaniem, to okres szeregu zmian w życiu dojrzałej kobiety. Nieodłącznym elementem klimakterium jest menopauza. Mianem menopauzy określa się bowiem ostatnią w życiu kobiety miesiączkę, biorąc jednak pod uwagę fakt, iż przez kolejne 12 miesięcy nie wystąpiło u niej już żadne krwawnie miesięczne.

(więcej)