Tu jesteś: Porady zdrowotne

Grzybica

Zobacz także jako kanały RSS
Grzybice co roku powodują niemal 1,5 mln zgonów na całym świecie i stanowią realne zagrożenie dla każdego z nas. Najpopularniejsze – grzybica paznokci i stóp dotyka statystycznie przede wszystkim osoby starsze, choć coraz częściej chorują również ludzie młodzi, zwłaszcza zaś kobiety w wieku rozrodczym. W medycynie wskazuje się, że grzybice to zaraźliwe choroby zakaźne, które wywoływane są przez mikroskopijne grzyby. Gdy dochodzi do zarażenia skóry, pojawiają się typowe objawy takie, jak: świąd czy miejscowe zaczerwienienia. W leczeniu grzybicy niewątpliwe wielką rolę odgrywa prawidłowa higiena. Czyste ubranie czy też własny ręcznik może uchronić przez zakażeniem i kłopotliwym, długim leczeniem. Chcesz wiedzieć, gdzie możesz zarazić się grzybicą? A może potrzebne są tobie informacje, jak radzić sobie z tą chorobą? Jeżeli tak, to zapoznaj się z cyklicznie umieszczanymi na naszej stronie artykułami. Specjaliści radzą i podpowiadają w nich, co robić, aby cieszyć się choćby wypadami na basen bez martwienia się o ewentualne przykre konsekwencje, związane właśnie z grzybicą.

Artykuły

Grzybica stóp wywołana jest poprzez działalność grzybów w warstwach skóry człowieka. Jeśli przedostaną się one przez niewielką rankę lub otarcie do skóry, zaczynają się namnażać powodując grzybicę. Problem ten dotyczy szerokiej rzeszy osób w różnym wieku i o różnej płci. Najczęściej grzybica atakuje stopy. W zakresie grzybicy stóp można wyróżnić kilka jej rodzajów.

(więcej)

Grzybica nosa i zatok przynosowych

dodał : mgr farm. Agnieszka Wojtala, 19-07-2013

Grzybica bez względu na to jakiej dotyczy części naszego ciała jest czasami bardzo trudna do wyleczenia. Najczęściej słyszy się o grzybicy stóp, paznokci czy też narządów rodnych. Grzyby mogą jednak kolonizować się w każdej partii naszego ciała, między innymi w nosie i zatokach przynosowych.

(więcej)

Grzybica pochwy w ciąży

dodał : mgr farm. Agnieszka Wojtala, 01-07-2013

Grzybica pochwy to dość powszechna dolegliwość, z którą każda kobieta miała do czynienia. Objawy są dość charakterystyczne, dlatego stosunkowo łatwo i szybko można ją zdiagnozować i pozbyć się jej. Co jednak zrobić, gdy grzybica pojawi się u ciężarnej mamy? Czy grzybica może być niebezpieczna dla mamy i dziecka?

(więcej)

Grzybica ucha

dodał : mgr farm. Agnieszka Wojtala, 21-06-2013

Grzybica to jedna z najbardziej podstępnych i niejednokrotnie najtrudniejszych do wyleczenia dolegliwości. Najbardziej powszechna jest grzybica skóry oraz paznokci. Warto jednak zwrócić uwagę na grzybicę, która rozwija się w uchu.

(więcej)

Grzybica stóp - choroba pływaków?

dodał : lek.med. Oliwia Gorgoń- Klamke, 12-02-2013

Grzybice kojarzą się z chorobami ludzi nie przestrzegających zasad prawidłowej higieny. Dlaczego częściej występują u pływaków? Jak wygląda taka choroba? Czy można się z niej skutecznie wyleczyć? Jak wygląda taka terapia?

(więcej)