Tu jesteś: Porady zdrowotne

Gruźlica

Zobacz także jako kanały RSS
Niegdyś choroba, która skazywała na śmierć, dziś zaś możliwa do wyleczenia nadal dotyka znaczny odsetek społeczeństwa. Co warto wiedzieć o gruźlicy? Okazuje się, że specjaliści definiują ją jako chorobę zakaźną, która wywoływana jest przez prątki gruźlicy. Najczęściej atakuje ona płuca, niemniej istnieją pacjenci, u których gruźlica rozwinęła się w ośrodkowym układzie nerwowym czy też na skórze. Ryzyko wystąpienia gruźlicy nie tylko wzrasta wraz z wiekiem (szczególnie narażone są osoby po 65-tym roku życia), ale również prowadzonym trybem życia i chorobami. Niedożywienie, cukrzyca czy też alkoholizm sprawiają, że objawy gruźlicy mogą pojawić się znacznie częściej. Do tych zaś należy zaliczyć przede wszystkim ból w klatce piersiowej, przewlekły kaszel czy też dreszcze, podwyższoną temperaturę ciała. W naszym serwisie każdy zainteresowany znajdzie szereg rzetelnych i kompleksowych informacji o tej znanej już w czasach starożytnych chorobie. Zapraszamy do regularnego odwiedzania naszego serwisu i poszerzania swojej wiedzy!

Artykuły

Gruźlica - sposób zakażenia, objawy, leczenie

dodał : mgr farm. Agnieszka Wojtala, 17-12-2012

Gruźlica to choroba zakaźna, na którą może zachorować każdy człowiek, bez względu na wiek. Jest to jednostka chorobowa przenosząca się droga kropelkową i od kilkunastu lat w Polsce stosuje się na nią szczepionki, wchodzące w cykl szczepień obowiązkowych, bezpłatnych. Do niedawna można było powiedzieć, że udało się ograniczyć stopień zachorowalności społeczeństwa na tą chorobę zakaźną ale prawdopodobnie celowe unikanie szczepienia przeciwko gruźlicy przez rodziców małych dzieci sprawia, że gruźlica zaczyna pojawiać się nawet w przedszkolach.

(więcej)

Prosówka - jak rozpoznać i leczyć ten rodzaj gruźlicy?

dodał : mgr farm. Agnieszka Wojtala, 25-09-2013

Większość z nas myśli o gruźlicy jak o chorobie, która w XXI wieku nie może nam zagrozić. Niestety w obecnych czasach pojawia się coraz więcej przypadków zachorowań na tą niebezpieczną chorobę. Prosówka to jeden z rodzajów rozsianej gruźlicy, która obejmuje co najmniej dwa narządy. Prątki gruźlicy wędrują razem z krwią do narządów i tam tworzą zmiany zapalne przypominające ziarna prosa – stąd też nazwa prosówka.

(więcej)

Jak rozpoznać i czym leczyć gruźlicę nerek?

dodał : mgr farm. Agnieszka Wojtala, 20-09-2013

Gruźlica nerek to niezwykle podstępna choroba, która ma ścisły związek z gruźlicą płuc. Wywoływana jest przez bakterie z rodzaju Mycobacterium , które z krwi przedostają się do nerek i tam wywołują stan zapalny. Mało charakterystyczne objawy, rzadkość występowania pozwala na bardzo odległą w czasie diagnozę. A wiadomo, iż to przekłada się na duże trudności w stosowanym leczeniu.

(więcej)

Gruźlica powraca

dodał : antros, 10-01-2012

Gruźlica to dość powszechnie występująca choroba zakaźna, która jest wywołana przez prątek gruźlicy. Choroba najczęściej swoim zasięgiem obejmuje płuca (90%). Czasami może atakować także ośrodkowy układ nerwowy, układ limfatyczny, naczynia krwionośne, układ moczowo-płciowy i skórę.

(więcej)