Tu jesteś: Porady zdrowotne

Celiakia

Zobacz także jako kanały RSS
Choroba trzewna, czyli celiakia polega na niemożliwości strawienia glutenu, czyli białka, które występuje w zbożach. Zaburzenia trawienia, które związane są z wchłanianiem jelitowym są bardzo poważnym problemem, który uwarunkowany jest genetycznie. Wśród objaw, jakie mogą być objawem tej choroby najczęściej wymienia się zmęczenie, niedożywienie, brak apetytu oraz oczywiście bóle brzucha. Można również profilaktycznie wykonać testy, które wskażą naszą predyspozycję do zapadnięcia na celiakię. Leczenie jest długotrwale i związane z odpowiednią przystosowaną do chorego dietą. Wszystkie szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć w naszym serwisie, ponieważ autorzy wszystkich publikacji cechują się profesjonalizmem oraz bardzo poważnym podejściem do tego tematu. Również użytkownicy forum chętnie dzielą się swoim doświadczeniem, dzięki czemu można znaleźć wyjaśnienie wielu wątpliwości. Jeżeli zapiszesz się do naszego newslettera będziemy informować Cię o nowych artykułach, które pojawią się w naszym serwisie.

Artykuły

Celiakia jako maska kliniczna

dodał : lek.med. Oliwia Gorgoń- Klamke, 03-01-2013

Postacie kliniczne choroby trzewnej ze względu na swoją różnorodność potencjalnych manifestacji utrudniają diagnostykę. Kiedy myśleć o celiakii? Czy niepłodność albo padaczka mogą być objawami choroby przewodu pokarmowego? U kogo występuje niema celiakia?

(więcej)

Nowoczesne terapie w leczeniu celiakii

dodał : aln, 12-03-2015

Celiakia, czyli choroba trzewna, wymaga od pacjentów wykluczenia ze swojego codziennego jadłospisu wszystkich produktów zawierających gluten. W praktyce nie jest to proste i wymaga dużych nakładów finansowych oraz samodyscypliny od pacjenta. Naukowcy pracują nad innymi, bardziej nowatorskimi metodami leczenia celiakii.

(więcej)

Nowe możliwości diagnostyczne celiakii

dodał : antres, 07-12-2014

Często stosowaną w diagnostyce celiakii metodą, niestety inwazyjną, jest biopsja. Polega ona na pobraniu materiału do badania z jelita cienkiego. Pojawiły się już jednak inne, rekomendowane testy mające wykryć celiakię. Dotychczas są one polecane w przypadku diagnostyki przypadków chorób dziecięcych. Nie są to jedyne badania pozwalające na potwierdzenie lub odrzucenie diagnozy celiakii. 

(więcej)

Leczenie celiakii - czy dieta uchroni przed powikłaniami?

dodał : lek.med. Oliwia Gorgoń- Klamke, 19-02-2013

Celiakia, inaczej choroba trzewna bądź enteropatia glutenozależna, schorzenie pozornie banalne do leczenia, ale czy do wyleczenia? Czy w przypadku celiakii dieta chroni przed potencjalnymi powikłaniami? Czy można wyleczyć się z celiakii? Jak długo należy stosować dietę?

(więcej)

Choroba Duhringa - skórna celiakia

dodał : lek.med. Oliwia Gorgoń- Klamke, 14-01-2013

Czy możliwe, aby nietolerancja pewnych składników pokarmowych manifestowała się chorobą dermatologiczną? Jak wygląda takie schorzenie? W jaki sposób należy je leczyć? U kogo najczęściej można spotkać takie zmiany?

(więcej)