Tu jesteś: Porady zdrowotne

Biegunka

Zobacz także jako kanały RSS
Rozwolnienie, czyli potoczna nazwa biegunki odnosi się do sytuacji, kiedy nasz organizm oddaje stolec w formie półpłynnej lub płynnej. Biegunka może być objawem poważnego schorzenia, jak również skutkiem zatrucia pokarmowego lub chemicznego. Jako objaw często sygnalizuje choroby związane z przemianą materii. W czasie biegunki może dojść do bardzo poważnego odwodnienia dlatego istotne jest przyjmowanie dużych ilości płynów, a w poważniejszych wypadkach również elektrolitów. W związku z tym, że jak wspomniano, biegunka może być zarówno efektem, jak i objawem, nigdy nie należy jej lekceważyć, zwłaszcza wtedy, kiedy trwa zbyt długo. Wszystkie najważniejsze informacje dotyczące biegunki znajdziesz w naszym serwisie. Możesz również zapisać się do naszego newslettera, dzięki któremu możesz być na bieżąco z nowymi, zawsze aktualnymi informacjami. Jeżeli nurtują Cię dodatkowe pytania i wątpliwości zajrzyj na nasze forum, gdzie na pewno znajdziesz poszukiwanie przez Ciebie odpowiedzi oraz wymienisz się informacjami z innymi użytkownikami.

Artykuły

Biegunka u małego, kilkutygodniowego lub kilkumiesięcznego niemowlęcia może doprowadzić do odwodnienia dziecka, które wymaga natychmiastowej hospitalizacji. Biegunka i wymioty mogą być objawem infekcji rotawirusowej, która może doprowadzić w skrajnych przypadkach nawet do śmierci małego pacjenta.

(więcej)

Biegunka w Egipcie czyli zemsta Faraona

dodał : mgr farm. Agnieszka Wojtala, 20-06-2013

Egipt to kraj, który Polacy najczęściej wybierają na wymarzone, egzotyczne wakacje. Niestety te wymarzone wakacje mogą mieć niezbyt miły przebieg. A winna wszystkiemu będzie biegunka określana mianem ,,zemsty Faraona’’.

(więcej)

Konsekwencje biegunki - odwodnienie i inne konsekwencje groźne dla życia

dodał : lek.med. Oliwia Gorgoń- Klamke, 16-01-2013

Czy biegunka może być tak samo groźna dla naszego organizmu jak poważne schorzenia? Co najczęściej wywołuje biegunkę? Kto jest w największym niebezpieczeństwie? Jak się przed nim ustrzec? Jak zauważyć, kiedy nasz organizm nie jest już w stanie sobie sam poradzić? W jaki sposób rozpoznać odwodnienie?

(więcej)

Biegunka przewlekła

dodał : lek.med. Oliwia Gorgoń- Klamke, 07-01-2013

Przewlekle utrzymujące się luźne stolce mogą generować nie tylko obniżenie jakości życia i stały dyskomfort, ale również zagrażać zdrowiu. Co może być przyczyną długotrwałej biegunki? Czy każda biegunka to infekcja przewodu pokarmowego? Jak zidentyfikować przyczynę przewlekłej biegunki? W jaki sposób leczyć takie schorzenie?

(więcej)

Mówiąc o zdrowiu bardzo często lekarze posługują się pojęciami probiotyków, synbiotyków i prebiotyków. Informacje o takich elementach pokarmowych znajdziemy również na jogurtach, kefirach i suplementach diety.

(więcej)