Tu jesteś: Porady zdrowotne

Bezsenność

Zobacz także jako kanały RSS
Bezsenność to bardzo trudna do wyleczenia dolegliwość, która charakteryzuje się okresowymi lub trwałymi zaburzeniami snu. Może dotyczyć zarówno problemów z zasypianiem, jak również zbyt wczesnym wybudzaniem się ze snu. Najczęściej wśród przyczyn bezsenności wskazuje się pobudzenie kory mózgowej, co może być spowodowane stresującą sytuacją, natłokiem myśli, zażywaniem leków lub różnego rodzaju używek. Bezsenność może bardzo mocno zaburzyć nie tylko nasz dobowy rytm, ale również codzienne funkcjonowanie. Odpowiednia dawka snu jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu, więc oczywistym jest, że bezsenność będzie ogromnym problemem dla każdego, kto musi się z nią zmagać. Również leczenie bezsenności nie należy do najłatwiejszych. Jeżeli chcesz dowiedzieć się jak pomóc sobie lub Twoim najbliższym zapoznaj się z artykułami w naszym serwisie, które dotyczą bezsenności. Dowiesz się jakie mogą być jej przyczyny oraz jak sobie z nią radzić. Profesjonalne artykuły na pewno podpowiedzą Ci jak poradzić sobie z bezsennością oraz jak jej zapobiegać.

Artykuły

Bezsenność - stres, choroba, a może fizjologia?

dodał : lek.med. Oliwia Gorgoń- Klamke, 08-01-2013

Komu z nas nie zdarzyło się nie przespać nocy z powodu ważnego egzaminu czy po dalekim locie samolotem? Czy każda wolna od snu noc jest patologią? Jakie konsekwencje mogą nieść bezsenne noce? Czy można leczyć nieprawidłowy sen?

(więcej)

Kiedy można mówić o bezsenności?

dodał : marti, 10-04-2016

Kłopoty ze snem dotykają coraz więcej ludzi. Natłok bodźców, z jakimi musimy sobie radzić w ciągu dnia sprawia, że wieczorem mózg nie potrafi się wyciszyć, a my, mimo zmęczenia, nie jesteśmy w stanie odpocząć. Czy jednak każdy taki przypadek od razu można sklasyfikować jako bezsenność?

(więcej)

Bezsenność - jak leczyć?

dodał : aln, 22-01-2015

Nader często bezsenność jest bagatelizowaną dolegliwością, zwłaszcza wśród Polaków. Tymczasem w wielu rozwiniętych krajach na całym świecie bezsenność uznawana jest za chorobę cywilizacyjną, związaną głównie ze stresem i prowadzeniem niezdrowego trybu życia. Dlatego też stosunkowo niewielu chorych leczy się na bezsenność, a i dostęp do usług i konsultacji medycznych w tym zakresie bywa mocno ograniczony.

(więcej)

Jakie są skutki bezsenności?

dodał : aln, 24-09-2014

Nocny, nieprzerwany, kilkugodzinny odpoczynek senny jest bardzo ważny dla zregenerowania sił witalnych organizmu. Człowiek musi odpocząć w ten sposób, aby mieć siły psychiczne i fizyczne na podejmowanie nowych wyzwań w ciągu dnia. Co jednak dzieje się z organizmem, jeśli cierpimy na bezsenność? Jakie może mieć to skutki?

(więcej)

Bezsenność w związku z podróżami

dodał : mgr farm. Agnieszka Wojtala, 02-08-2013

Coraz więcej osób ma szansę pracować za granicą oraz podróżować. Dostępne są dla nas kraje położone na innych kontynentach i w różnych regionach świata. Przekraczanie stref czasowych niejednokrotnie związane jest z zaburzeniem rytmu snu i czuwania. Jest to zjawisko mocno wpływające na nasze samopoczucie, wywołujące bóle głowy, zmęczenie, bezsenność.

(więcej)