Tu jesteś: Porady zdrowotne

Astma

Zobacz także jako kanały RSS
Astmą potocznie nazywa się dychawicę oskrzelową lub dychawicę sercową. W pierwszym przypadku dotyczy ona silnych napadów duszności, które mogą pojawić się np. w wyniku uczulenia. W takiej sytuacji następuje zwężenie oskrzeli wskutek czego chory odczuwa duszności. Jeżeli chodzi o astmę sercową dotyczy ona również duszności, ale pojawiają się one w konsekwencji osłabienia lewej komory serca. Tym samym krew zatrzymuje się w płucach powodując atak duszności. Jest to bardzo uciążliwe schorzenie oraz powodujące wiele komplikacji w życiu codziennym. Wdrożenie odpowiedniego leczenia jest podstawą do stabilizacji napadów duszności oraz przywrócenie odpowiedniej jakości życia chorego. W naszym serwisie możesz znaleźć wiele przydatnych i profesjonalnie przygotowanych informacji na temat astmy. Serwis przede wszystkim skupia specjalistów, którzy dzielą się informacjami z tymi, którzy ich poszukują. Zajrzyj również na forum, gdzie będziesz mógł porozmawiać na ten temat oraz zapisz się do naszego newslettera, aby regularnie otrzymywać informację na temat nowych publikacji.

Artykuły

Astma w pigułce

dodał : lek.med. Oliwia Gorgoń- Klamke, 13-11-2012

W ostatnich latach coraz powszechniej rozpoznaje się alergie. Niemal każdy jest na coś uczulony bądź ma w planach wykonanie skórnych testów płatkowych. Uważa się, że jedną z manifestacji alergii jest astma oskrzelowa. Czy każdy świszczący oddech albo napad duszności to już astma? Czy jest chorobą na całe życie? Jak z nią normalnie funkcjonować?

(więcej)

Jak nadmiar ozonu wpływa na astmatyków?

dodał : marti, 09-09-2015

Piękna pogoda za oknem, długo utrzymujące się wysokie temperatury powietrza w ciągu lata mogą powodować, że w powietrzu mamy do czynienia z wysokim stężeniem ozonu. Podobna sytuacja może mieć miejsce tuż po burzy. Ozon niestety negatywnie oddziałuje na ludzki układ oddechowy, co jest szczególnie szkodliwe dla osób cierpiących na astmę.

(więcej)

Czym jest astma atopowa?

dodał : marti, 07-09-2015

Astma jest chorobą związaną z drogami oddechowymi. Może powodować duszności, trudności z oddychaniem i kaszel. Jedną z odmian tego schorzenia jest astma atopowa. Czym ona jest i jak się ją leczy?

(więcej)

Astma infekcyjna u dziecka

dodał : aln, 19-09-2014

Kiedy dziecko często choruje na zapalenie górnych i dolnych dróg oddechowych, miewa nawracające zapalenia oskrzeli i płuc, a przy każdym przeziębieniu dostaje duszącego kaszlu, może to być oznaka, że maluch choruje na astmę infekcyjną. Jaką ją leczyć i jakie są jej charakterystyczne objawy?

(więcej)

Kontrola astmy przez internet lub dodatkowe aplikacje

dodał : mgr farm. Agnieszka Wojtala, 14-08-2013

Polscy naukowcy w ślad za Brytyjczykami uruchomili polską wersję programu, który został opracowany specjalnie dla osób chorujących na astmę. Do programu mogą przystąpić osoby dorosłe oraz dzieci powyżej 12 roku życia.

(więcej)