Tu jesteś: Uroda

Zniszczone cebulki i sposoby na ich regenerację

dodano: 25-11-2009 - aln

Wiele pań, w różnym wieku skarży się często na to, że ich włosy przestają być ich naturalną ozdobą. Stają się słabe, matowe, łamliwe. Nie pomagają już nawet witaminy ani żadne odżywki. Jaka jest tego przyczyna?

Prawdopodobnie poprzez niewłaściwe dbanie o włosy, zostały uszkodzone i mocno osłabione cebulki włosowe. Istnieją jednak sprawdzone i skuteczne sposoby na to by przywrócić naszym cebulkom dawną kondycję oraz by pomóc im w ich regeneracji. Cebulki włosowe to szalenie ważny element budowy naszego włosa. To właśnie w ich wnętrzu buduje się korzeń naszego włosa i to właśnie cebulki włosowe odpowiadają za powstawanie nowych włosów. W cebulce włosowej przebiega także proces tworzenia kreatyny oraz pigmentu. Ważne elementy budowy cebulki włosowej to: brodawka oraz macierz. Brodawka włosowa wyposażona jest w naczynia krwionośne oraz w komórki nerwowe, macierz natomiast odpowiada za wzrost i rozwój włosa. Gdy macierz ulegnie zniszczeniu, w danym miejscu nigdy już nie pojawi się nowy włos. Dlatego też tak szalenie ważną sprawą jest odpowiednia dbałość o cebulki włosowe.

 

Cebulki włosowe są narażone niemal codziennie na mniej lub bardziej poważne ich uszkodzenie. Przyczyn zniszczenia cebulek włosowych istnieje bardzo wiele. Do najbardziej popularnych przyczyn uszkodzenia często trwałego, naszych cebulek (a przez to także osłabienia włosów oraz uszkodzenia ich delikatnej struktury) należą przede wszystkim zbyt często stosowane środki kosmetyczne, które mają upiększyć naszą fryzurę. Mowa tutaj o lakierach do włosów czy też o farbach. Delikatną strukturę włosa możemy także zniszczyć poprzez zbyt częste stosowanie ciepłego czy też gorącego powietrza, bezpośrednio kierowanego na nasze włosy. Takie urządzenia jak suszarki, prostownice czy lokówki – mimo, że nadają naszej fryzurze określony kształt, niestety zbyt często stosowane powodują, iż włosy stają się bardziej suche, łamliwe a przez to bardziej podatne na wypadanie. Naszym cebulkom możemy także zaszkodzić, zbyt mocno związując nasze włosy lub też stosując uparcie jeden i ten sam rodzaj uczesania. Cebulki nie lubią także, gdy zbyt mocno szarpiemy nasze włosy w trakcie ich rozczesywania. Dość szkodliwe dla cebulek włosowych mogą okazać się także czynniki zewnętrzne takie jak zbyt duża wilgotność lub też zbytnie nagrzanie – pamiętajmy, więc by chronić nasze włosy zarówno w czasie upalnego lata jak i w czasie niezbyt sprzyjającej aury jesiennej czy zimowej.

Rozpoznanie tego, czy nasze cebulki włosowe zostały rzeczywiście zniszczone oraz czy jest im potrzebna pomoc, jest dość łatwe. Jeśli zauważymy, że nasze włosy częściej wypadają, stają się bardziej łamliwe lub też matowe, często się elektryzują a nasza fryzura wyraźnie się przerzedza, to znak, iż nasze cebulki potrzebują zdecydowanego wsparcia. Jak zatem możemy pomóc w odbudowie zniszczonych cebulek włosowych? Przede wszystkim możemy tutaj zastosować liczne preparaty witaminowe takie jak Capivit – piękne włosy lub bardziej uniwersalna Belissa. Obydwa te wymienione przeze mnie środki posiadają wyciąg ze skrzypu polnego a także najważniejsze witaminy i mikroelementy oraz L-Cysteinę, która jest podstawowym budulcem włosów, skóry i paznokci. Aby pomóc też naszym cebulkom szybciej się zregenerować możemy też sięgnąć po specjalne maseczki regenerujące. Maseczki tego typu powinny posiadać między innymi takie składniki jak: proteiny zbóż, jedwab, kaszmir, ceramidy, wyciągu z miodu, olejki roślinne. Najlepiej do tego celu nadają się produkty firmy Joanna oraz maseczka regenerująca z ekstraktem z mleczka pszczelego firmy L’Oreal Paris. Nasze zniszczone cebulki włosowe możemy też odbudować za pomocą specjalnych szamponów do włosów, które dostarczą naszym cebulkom właściwych surowców odżywczych oraz nawilżą całą skórę głowy, co także nie pozostanie bez znaczenia dla funkcjonowania naszych cebulek. Doskonale do tego celu nadają się szampony i odżywki z łagodzącym wyciągiem z aloesu linii kosmetyków do profesjonalnej pielęgnacji włosów Schwarzkopf Professional. Możemy też w tym celu sięgnąć po równie skuteczne szampony typu 2 w 1 czyli szampon i odżywka w jednym. Polecaną marką jest tutaj linia szamponów do poszczególnych rodzajów włosów Dove.

 Komentarze

Uwaga na odżywki DOVE!!!! dodał : ~Joanna, 14-03-2013 11:54
Stanowczo ODRADZAM stosowanie odżywek Dove...a szczególnie serii treatment therapy...odżywka ta zniszcyła mi cebuli włosów od 3 lat nie moge odzyskac utraconych włosów mimo leczenia u kilku dermatologów...nie mam zadnych problemów hormonalnych ani innych problemów ze zdrowiem...włosy wypadły po stosowaniu tej odzywki na skóre głowy OSTRZEGAM WSZYSTKICH nie stosujcie tego!!!!