Zgrzytanie zębami u dzieci

Każdy rodzic, którego dziecko zaczyna zgrzytać zębami jest mocno zaniepokojony. Ten okropny dźwięk dobiegający z sypialni naszego dziecka nie może pozostać bez reakcji z naszej strony. Rodzice muszą starać się rozwiązać ten problem.

Najpierw jednak spójrzmy z czym mamy do czynienia i jak możemy pomóc swojemu dziecku. Choć artykuł ten będzie mówił o zgrzytaniu zębów u dzieci, to pamiętajmy, że my dorośli również możemy zgrzytać. Najczęściej dotyczy to jednak kobiet między 20 a 40 rokiem życia i jest związane głównie ze stresem.

Zgrzytanie zębami będące następstwem niekontrolowanego zaciskania zębów nosi miano bruksizmu. Ta mimowolna aktywność mięśni żwaczy może być nawet 10-krotnie większa niż podczas normalnego żucia, gryzienia.

Dlaczego dzieci zgrzytają zębami?

Choć problem ten znany jest lekarzom od dawna ciężko im jest  dokładnie ustalić, co jest jego bezpośrednią przyczyną. Z obserwacji jednak wynika, iż zgrzytanie zębami może być efektem:

-obecności pasożytów

-wad zgryzu

-stresu, lęku, strachu

Jak zredukować lub zminimalizować zgrzytanie zębami przez dzieci?

Po pierwsze trzeba udać się do lekarza i zgłosić taki problem. W celu sprawdzenia czy aby przyczyną nie są pasożyty należy wykonać badanie kału dziecka pod tym kątem. Czasami przyczyną mogą być również lamblie, a chęć sprawdzenia ich obecności w kale dziecka należy zgłosić oddając próbkę do laboratorium. W kale u dzieci zgrzytających zębami najczęściej spotyka się jednak owsiki. Dodatkowymi objawami świadczącymi o ich obecności (poza zgrzytaniem zębami)są:

  • drapanie się dziecka w okolicy odbytu
  • zaczerwienienie w okolicy odbytu
  • bóle brzucha i głowy
  • brak apetytu, ale za to zwiększona ochota na słodycze
  • dziecko może zgrzytać zębami zarówno w nocy jak i w ciągu dnia

Pasożyty leczy się stosując tabletki lub zawiesiny do picia dostępne na receptę.
 {:PAGE_BREAK;:}

Dzieci mogą zgrzytać zębami również dlatego, że mają kłopoty ze zgryzem lub gdy wychodzą im zęby. W tym przypadku konieczna jest wizyta u stomatologa. Jeżeli lekarz potwierdzi, że zgrzytanie jest efektem wady zgryzu powinien podjąć się próby zredukowania tej wady. W przypadku starszych dzieci i dorosłych lekarze zalecają stosowanie na noc specjalnej szyny relaksacyjnej (przypomina niewielki aparat na zęby), która zapobiega zaciskaniu się zębów i ich ścieraniu.

Dzieci mogą zgrzytać zębami również dlatego, że żyją w stresie, boją się czegoś, mają różne lęki. W tym przypadku rodzic musi zapytać się dziecko, co dokładnie go niepokoi i próbować pomóc. Warto zwrócić uwagę na to, żeby dziecko szło spać uspokojone, wyciszone i zrelaksowane. Niejednokrotnie konieczna jest jednak wizyta u psychologa. U dorosłych konieczne może okazać się nawet podawanie leków przeciwdepresyjnych (innych niż SSRI), leków rozluźniających mięśnie oraz leków przeciwzapalnych.

Drodzy rodzice pamiętajcie, aby nie bagatelizować problemu jakim jest zgrzytanie zębami przez dzieci. Nieleczone może bowiem doprowadzić do uszkodzenia szkliwa a nawet stawów skroniowo-żuchwowych. Zwiększa się wtedy wrażliwość zębów, może pojawić się ból po przebudzeniu, stan zapalny kości lub stawów, kruszenie się zębów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*