Wskaźnik masy ciała

BMI. Zbyt duża masa ciała stanowi bolączkę milionów Polaków, szczególnie płci pięknej. Kobiety wciąż uważają, że ich ciało wymaga zmian, a waga jest zbyt duża. W efekcie, na dietę i odchudzanie decydują się kobiety, które w praktyce wyglądają bardzo dobrze. Między innymi by zapobiec takim sytuacjom stworzono uniwersalne wskaźniki masy ciała, z pomocą których każdy człowiek może wyliczyć, czy jego aktualna masa ciała rzeczywiście jest odpowiednia. Najbardziej popularnym i jednocześnie najbardziej obiektywnym wskaźnikiem, jest wskaźnik masy ciała, zwany inaczej wskaźniki BMI.

Czym jest BMI?

Skrót BMI pochodzi od angielskiego wyrażenia Body Mass Index. Wskaźnik opracowany został na podstawie informacji publikowanych przez Światową Organizację Zdrowia. Wskaźnik ten uwzględnia wzrost danej osoby, jak również masę ciała. Nie zawsze jedna wyliczony wynik jest w pełni prawdziwy. Jeśli jesteś w ciąży, aktywnie uprawiasz sport, wciąż rośniesz lub z jakichś przyczyn występują trudności z określeniem Twojego wzrostu, to uzyskiwany wynik nie będzie miarodajny. Monitorując swój wskaźnik na bieżąco, możesz być pewien, że zareagujesz w odpowiednim momencie, jeśli wynik zacznie się pogarszać. Otyłość jest ciężką chorobą. Im do gorszego stanu się doprowadzisz, tym trudniej będzie powrócić Ci do pożądanej wagi.

Jak wyliczyć BMI?

Wyliczanie wskaźnika BMI jest wręcz banalnie proste. Wystarczy tylko posłużyć się poniższym wzorem:

Wskaźnik masy ciała = masa ciała w kilogramach/wzrost w metrach podniesiony do kwadratu

Posługując się konkretnym przykładek dla osoby, która ma 180 centymetrów wzrostu i waży 85 kilogramów, wskaźnik należy wyliczyć następująco:

BMI=85/(1,8)^2=85/3,24=26,23

Wynik wyliczeń należy następnie sprawdzić w klasyfikacji otyłości w zależności od BMI. Im wyższy jest uzyskany wynik, tym zapadalność na choroby w przypadku takiej osoby będzie bardziej prawdopodobna. Przy wysokich wskaźnikach BMI zwiększa się ryzyko nadciśnienia tętniczego, cukrzycy typu II, raka piersi czy też raka jelita grubego.

Poniżej przedstawiamy klasyfikację otyłości w zależności od wskaźnika BMI

Wartość wskaźnika BMI

Rodzaj zaburzenia

Ryzyko chorób

<18

Niedowaga

Niskie

18,5—24,9

Norma

Średnie

>=25

Nadwaga

Brak

25-29,9

Przed otyłością

Podwyższone

30-34,9

I stopień otyłości

Umiarkowanie podwyższone

35-39,9

II stopień otyłości

Wysokie

>=40

III stopień otyłości

Bardzo wysokie

Korzystając z przedstawionej tabeli należy dokonywać odczytów i na tej podstawie oceniać swoją wagę. Szybka reakcja w postaci zmiany diety czy też trybu życia, daje gwarancję tego, że będziecie mogli postawić odpowiednie kroki, by zapewnić sobie samo zdrowie.  Niezależnie od wieku, zawsze osoba, która posiada wagę w normie, będzie zdrowsza i, jak wynika z badań, będzie znacznie dłużej żyła. Jak pokazuje tabela, im wyższy wskaźnik otyłości, tym również wyższe zachodzi ryzyko chorób u poszczególnych osób. Wczesne zadbanie o odpowiednią wagę ciała gwarantuje spokój i ograniczenie liczby wizyt u lekarza.

 {:PAGE_BREAK;:}

Czy warto zaufać BMI?

Wskaźnik BMI przez wiele lat był podstawowym sposobem na wyliczania wskaźników otyłości na całym świecie. Aktualnie jednak prowadzona jest polemika na temat rzeczywistej realności tego wskaźnika i oceny jego wyników. Naukowcy, którzy sceptycznie podchodzą do kwestii jego obliczania twierdzą, że nie potrafi on oddzielić tkanki tłuszczowej od nietłuszczowej. Na podstawie wysokiego wskaźnika BMI otyłość może wywnioskować osoba, która jest umięśniona i uprawia sport. Trudno powiedzieć, że osoba, która dba o aktywność fizyczną, jest dobrze zbudowana i z tego wynika jej wyższa od przeciętnej masa, jest narażona na takie same choroby, co człowiek, który nie przywiązuje jakiejkolwiek uwagi do ćwiczeń i jest zwyczajnie otyły. Naukowcy zatem pytają, jak to możliwe, że wskaźnik, który daje obiektywny wynik tylko dla „zwyczajnego” człowieka, stał się uniwersalnym sposobem na wyliczanie wskaźnika masy ciała?

Keys krytykuje BMI

Profesor Keys w latach 70. przeprowadził badania nad otyłością, w których udział wzięło ponad 7000 mężczyzn. Naukowiec wyliczał wskaźniki ciała różnymi metodami, a uzyskane rezultaty porównywał do rzeczywistej masy tkanki tłuszczowej. Wtedy okazało się, że to wskaźnik BMI był najlepszy. Teraz jednak Keys ubolewa nad tym, że wskaźnik BMI nie może być wyznacznikiem masy ciała dla każdego człowieka. Ważne jest by lekarze oceniali masę swoich pacjentów nie tylko w oparciu o wskaźnik, ale również o ich zasady życia. Oczywiście najpewniejszy wynik zawsze daje pomiar tkanki tłuszczowej, co jest jednak dosyć kosztowne. Naukowy oceniają, że wyliczane przez lata wskaźniki BMI mogły być wyliczane z wieloma błędami. Tym sposobem globalne dane dotyczące otyłości, choćby obywateli Stanów Zjednoczonych, mogą się mijać z prawdą.

BMI wskaźnikiem „zwyczajnego człowieka”

Jeśli nie uprawiasz aktywnie sportu, nie jesteś w ciąży, a etap wzrostu masz już za sobą, to jak najbardziej możesz opierać ocenę swojej wagi na wskaźniku BMI. Dla zwyczajnego człowieka jest ona jak najbardziej obiektywna i godna wykorzystywania. Nieprzypadkowo przecież BMI od wielu lat jest podstawowym wskaźnikiem masy stosowanym przez lekarzy na całym świecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*