Wiosenna alergia, czyli jak nie dać się pyłkom

Alergia na pyłki to jedna z tych dolegliwości, które zbierają największe żniwo w czasie wiosny oraz lata. Jak pokazują badania, blisko 50% Polaków ma objawy alergiczne, a liczba ta stale rośnie. Co ciekawe, bardziej narażeni na alergie są mieszkańcy miast, niż wsi. Jesteś jednym z nich i z roku na rok próbujesz uporać się z męczącymi Cię objawami? Dowiedz się, co robić, aby alergia dała Ci spokój!

Wiosenna alergia – najpopularniejsze symptomy alergii na pyłki

Można powiedzieć, że alergia to nadmierna reakcja układu odpornościowego na pochodzący z zewnątrz czynnik. Tzw. alergeny, czyli substancje uczulające, mogą wywoływać reakcję poprzez kontakt z naszą skórą lub oczami lub dostając się do naszego organizmu poprzez układ oddechowy lub pokarmowy. Alergia na pyłki to rodzaj alergii wziewnej, a więc takiej, którą wywołują wdychane przez nas substancje.

Wśród najpopularniejszych objawów alergii na pyłki można wymienić:

  • nieżyt nosa, czyli katar,
  • kaszel (najczęściej suchy i męczący),
  • zapalenie spojówek i łzawienie oczu,
  • stan podgorączkowy, a nawet gorączkę.

alergia-u-dzieci.jpg

Jak walczyć z uciążliwą alergią?

Aby pokonać swojego wroga, warto go znać! Jeżeli będziesz wiedział, co wywołuje reakcje alergiczne w Twoim organizmie, będzie Ci łatwiej unikać kontaktu z alergenami. Jeżeli podejrzewasz, że jesteś uczulony na pyłki, możesz wydedukować, jaka roślina jest przyczyną Twojego kataru i łzawienia oczu, nawet jeśli jeszcze nie odwiedziłeś gabinetu specjalisty. Jak to możliwe?

Kalendarz pylenia roślin –  sprawdź jakie rośliny pylą w tym miesiącu

Aby zrozumieć, które pyłki wywołują u Ciebie reakcję alergiczną, musisz obserwować swój organizm i posiłkować się kalendarzem pylenia roślin, nazywany często kalendarzem alergika. To opracowanie, które pokazuje jaka roślina pyli w danym miesiącu. Jeżeli więc masz katar i kaszel, a Twoje oczy łzawią, rzuć okiem na kalendarz alergika i dowiedz się, jaka roślina pyli w tym momencie. Poniżej znajdziesz uproszczony wykaz, który może stanowić podstawę Twoich obserwacji.

  • luty – leszczyna i olsza,
  • marzec – leszczyna oraz olsza,
  • kwiecień – brzoza, leszczyna, olsza, topola, jesion i dąb,
  • maj – trawy, brzoza, dąb, babka, szczaw i pokrzywa,
  • czerwiec – trawy, szczaw, pokrzywa, cladosporium, alternaria oraz babka.

alergia-na-pylki.jpg

Leki antyalergiczne – skuteczna pomoc w Twojej kieszeni

Oczywiście, dobrym pomysłem na radzenie sobie z alergią są także dostępne w każdej aptece leki antyalergiczne, nazywane często lekami przeciwhistaminowymi. Ich dużą zaletą jest wysoka skuteczność oraz relatywnie niska cena. Udając się do apteki, poproś o leki antyhistaminowe II generacji – są to tabletki, które podobnie jak leki I generacji cechują się dużą skutecznością, ale w odróżnieniu od nich są pozbawione wielu działań niepożądanych.

Dbaj o swoje zdrowie – odwiedź alergologa

Pamiętaj, aby nie bagatelizować alergii i towarzyszących jej objawów. Nieleczona może w znaczącym stopniu utrudnić Ci normalne funkcjonowanie. Jeżeli zauważyłeś którykolwiek z wymienionych wyżej objawów, które nasilają się regularnie, np. wiosną, udaj się do alergologa, który wykona niezbędne badania i pomoże Ci w walce z alergią.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*