Usuwanie zaćmy – prosty zabieg przywracający wzrok

Zaćma, inaczej katarakta może pojawić się niespodziewanie lub rozwijać się wraz z wiekiem. Dotyka ponad połowy osób po 60 roku życia i może doprowadzić do ślepoty. Jednak zaćma nie musi być wyrokiem, dzięki nieskomplikowanej operacji laserowej można odzyskać lub poprawić wzrok.

Przyczyny i objawy zaćmy

Powodem powstania choroby jest zmiana w strukturze białka w soczewce, powodująca jej zamglenie. Innymi słowy to utrudniające widzenie mętne plamki na soczewce, które utrudniają widzenie. W młodym wieku soczewka jest elastyczna i przezroczysta, jednak z wiekiem staje się żółta lub brunatna i traci elastyczność. Taka soczewka przepuszcza do oka mniej promieni świetlnych i zaczynamy gorzej widzieć. Nie pomagają wówczas okulary, a w przypadku całkowitego zmętnienia jesteśmy narażeni na ślepotę. Zaćma może mieć podłoże genetyczne albo rozwija się w wyniku zażywania niektórych leków, palenia papierosów, cukrzycy, bądź urazów oka. Osoba chora na zaćmę widzi jak przez mgłę. W zależności od typu zaćmy może pojawiać się uczucie oślepienia przez jaskrawe światło np. reflektorów. Objawami katarakty mogą być również: podwójne widzenie, nieostre widzenie barw, problemy z odbijaniem światła.

Na czym polega usuwanie zaćmy?

Jeżeli posiadamy nawet odosobnione objawy sugerujące zaćmę, warto udać się do lekarza okulisty. Wiele osób nie dostrzega problemu dopóki choroba nie osiągnie zaawansowanego stanu. Operacja usuwania zaćmy jest zalecana osobom, które mają objawy choroby lub straciły wzrok. Zabieg można wykonać na każdym etapie choroby. W celu odzyskania wzroku lub poprawienia widzenia konieczne będzie usunięcie soczewki i wszczepienie nowej. Zabieg przeprowadzony nowoczesnym laserem przeprowadzony jest z niezwykłą precyzją, niemal wykluczając komplikacje pooperacyjne. Sam zabieg jest bardzo prosty i skuteczny. Dzięki miejscowemu znieczuleniu oka jest całkowicie bezbolesny, a pacjent ma pełną świadomość i może rozmawiać z lekarzem. Operacja trwa zaledwie 30 minut. Już następnego dnia po usunięciu opatrunku znów można oglądać świat w kolorowych barwach.

Czy można zapobiec zaćmie?

Większość przypadków powstawania zaćmy jest związana z wiekiem. Jednak dieta i styl życia mogą mieć wpływ na jej rozwój. Wiele farmaceutyków takich jak statyny, steroidy, leki przeciwdepresyjne może mieć wpływ na rozwój zaćmy, warto porozmawiać z lekarzem o możliwości sięgnięcia po alternatywne leki. Mamy również wpływ na rozwój choroby poprzez zdrowy tryb życia. Przyswajanie większej ilości antyoksydantów (witamin A, C, E, beta-karotenu, selenu i cynku) może znacznie zredukować rozwój zaćmy. Należy również ograniczyć alkohol, rzucić palenie, poprawić swoją kondycję psychiczną, aby cieszyć się dobrym wzrokiem na dłużej.

Więcej na: http://www.voigtmedica.pl/usuwanie-zacmy/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*