Upławy – jakie są ich przyczyny?

Wydzielina z pochwy może mieć charakter fizjologiczny lub chorobowy. Jak rozpoznać, z jakim przypadkiem mamy do czynienia? Co powinno obudzić nasz niepokój?

Ślady na bieliźnie

Z pochwy kobiety może wydobywać się fizjologiczna wydzielina, zgodnie z kolejnymi dniami cyklu menstruacyjnego. Jeśli jednak wydzieliny jest dużo, ma charakterystyczny, nieprzyjemny, rybi zapach oraz powoduje podrażnienia narządów rodnych, najprawdopodobniej mamy do czynienia z upławami, które są sygnałem tego, że w organizmie kobiety dzieje się coś niedobrego.

Fizjologiczny śluz

Prawidłowy śluz z pochwy jest bezwonny, przejrzysty, lub w kolorze białawym. Składa się na niego wydzielina pochodząca z gruczołów przedsionkowych większych oraz mniejszych, tj. gruczołu Bartholina i gruczołu Skenego. W skład śluzu może wejść również wydzielina z gruczołów błony śluzowej macicy i jajowodów, jak i złuszczone komórki pochwy i śluz szyjkowy.

Najwięcej fizjologicznego śluzu z pochwy powinnyśmy obserwować na bieliźnie w drugiej, owulacyjnej fazie cyklu menstruacyjnego, czyli w czasie jajeczkowania. Przezroczysty, rozciągliwy śluz ma chronić plemniki przed kwaśnym środowiskiem pochwy i ułatwiać im przedostanie się do komórki jajowej. Śluz zaczyna gęstnieć w fazie lutealnej cyklu i utrzymuje się do miesiączki, chroniąc drogi rodne kobiety przed negatywnym wpływem chorobotwórczych mikroustrojów.

Upławy i ich przyczyny

Niepokój kobiety powinny budzić wydzieliny z pochwy w kolorze żółtym, zielonym, zabarwione ropą lub krwiste upławy. Trzeba zgłosić się niezwłocznie do ginekologa, jeśli są pieniste lub serwatkowe. Upławy najczęściej są spowodowane infekcją bakteryjną, która pojawia się w wyniku zaburzenia równowagi między bakteriami tworzącymi zdrową florę bakteryjną pochwy a chorobotwórczymi bakteriami beztlenowymi. Jeśli organizm kobiety jest osłabiony, np. w wyniku innej choroby lub przeziębienia, szybciej może dojść do infekcji dróg rodnych i samych upławów.

Upławy o żółtym lub mlecznym kolorze i nieprzyjemnej woni, którym towarzyszy świąd i pieczenie sromu, wskazują na zapalenie. Jeśli szybko nie podejmie się odpowiedniego leczenia, może dojść do nawracającego zapalenia pochwy, jajników, błony śluzowej macicy itp. Dla kobiet w ciąży jest to szczególnie niebezpieczna sytuacja, grożąca poronieniem lub przedwczesnym porodem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*