Tu jesteś: Porady zdrowotne

Uczulenie na penicylinę a groźne antybiotyki

dodano: 10-05-2010 - aln

Alergie i wszelkiego rodzaju uczulenia są współcześnie jednymi z najczęściej występujących schorzeń. Z jednej strony dbamy niekiedy nadmiernie o sterylną czystość, tak naprawdę skazując swój układ odpornościowy na upośledzenie. Uczulenie może nas dotknąć również podczas stosowania rozmaitych leków i na te niestety nie mamy już wpływu.

 

W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat medycyna zdecydowanie się rozwinęła, a co za tym idzie - mamy większą ilość dostępnych antybiotyków, które leczą większość schorzeń, ale też mogą osłabiać organizm. Wiele osób niepotrzebnie jest wręcz faszerowanych antybiotykami od najmłodszych lat, co niestety wpływa na zmniejszenie odporności i ogólne osłabienie organizmu. U tych osób właśnie najczęściej można zaobserwować uczulenie na niektóre leki.
 
Bardzo często pacjenci skarżą się wtedy na zmiany skórne, takie jak pokrzywka, zaczerwienienie, swędzenie skóry, a także duszności, napady astmy i inne. Jedną z substancji, która choć uznawana jest za przełomowy wynalazek w dziedzinie medycyny, może uczulać jest penicylina.
 
Kiedy okazuje się, że pacjent jest uczulony na penicylinę lub inne leki beta – laktamowe, do których należy właśnie penicylina lekarz ma utrudnione zadanie podjęcia najbardziej optymalnego sposobu leczenia. Często wtedy zdarza się, że zachodzi konieczność podania pacjentowi mniej skutecznego, ale bezpieczniejszego leku.
 
Alergia na penicylinę nie jest jednak bardzo powszechną reakcją, gdyż dotyczy ona do 10 % pacjentów leczonych przy pomocy penicyliny. Co ciekawe, jedną z grup osób najbardziej narażonych na uczulenie na penicylinę, są osoby pracujące w fabrykach farmaceutycznych, przedstawicieli służby zdrowia i weterynarzy.
 
Jak wygląda i przebiega uczulenie na penicylinę? Otóż w ciągu od kilku minut do kilku godzin po podaniu leku zaczynają występować niepożądane reakcje skórne, a także skurcz oskrzeli, obrzęk krtani. Zazwyczaj, jeśli zachodzi podejrzenie o możliwości uczulenia na penicylinę lekarz przepisuje jakiś alternatywny lek. Jeśli konieczne jest podanie penicyliny, przeprowadza się odczulanie. Pamiętajmy, że uczulenie czy alergia jest reakcją na jakiś alergen. Pierwszą czynnością jest, zatem wyeliminowanie go. Najtrudniejsze jest postępowanie w przypadku dzieci. Często zachodzi podejrzenie alergii na penicylinę u dziecka, choć tak naprawdę może to być efekt choroby wirusowej.
 
Trzeba liczyć się z tym, że malec nie powie nam dokładnie jak się czuje, czy wysypka boli, swędzi czy też nie daje żadnych dodatkowych objawów. Dlatego też zadaniem lekarza jest wtedy właściwa ocena wysypki pojawiającej się na skórze dziecka. Od tego zależy trafna diagnoza, a w rezultacie skuteczne leczenie.
 
Jeśli okaże się, że dziecko rzeczywiście jest uczulone na antybiotyk, dobrze jest zaopatrzyć je w bransoletkę z informacją o uczuleniu na konkretną substancję. Może to uratować życie w niektórych krytycznych i niespodziewanych sytuacjach. Wtedy nagła interwencja lekarska będzie na pewno skuteczna, ale też bezpieczna dla naszej pociechy.
 
Ponadto dobrze jest mieć w domu zestaw przeciwwstrząsowy, który też znajduje się zawsze w każdym szpitalu. Zawiera on epinefrynę pomagającą w odwróceniu skutków wstrząsu. Miejmy również na uwadze, że objawy uczulenia, jak choćby wysypka, mogą pojawiać się stopniowo i znikać, co kilkanaście godzin jeden dzień, a nawet przez kilka tygodni. Efekty te, więc mogą niestety być dość długotrwałe, a wszystko zależy od indywidualnych cech organizmu.

 



Brak komentarzy
Tego artykułu jeszcze nie skomentowano. Bądź pierwszy...