Stres naturalną antykoncepcją

Żyjemy w czasach, w których kariera, pozycja społeczna i osiągnięcie odpowiednio wysokiego statusu majątkowego są bardzo ważnymi czynnikami świadczącymi o sukcesie człowieka. Aby móc się nim cieszyć trzeba pokonać długą drogę, pełną stresów, w której nie ma miejsca na pomyłki. Naukowcy odkryli, że życie w permanentnym stresie może być naturalnym środkiem antykoncepcyjnym.

Stres jako przyczyna niepłodności mężczyzn

Wiele młodych osób, par małżeńskich starających się o dziecko, nie może zajść w ciążę. Niepłodność staje się epidemią XXI wieku, a jej przyczyna może leżeć w stresie. Plemniki znajdujące się w nasieniu mężczyzny żyjącego w ciągłym stresie mają zbyt małą ruchliwość, aby pokonać drogę do komórki jajowej kobiety i zapłodnić ją. Badania przeprowadzone przez Fundację Gyncentrum pokazują, że winą za niepokojące zjawisko niepłodności i problemów z zajściem w ciążę można obarczyć odczuwany przez nas stres.
 

Niedawno naukowcy z Columbia University potwierdzili, że mężczyźni, którzy w ciągu ostatnich 2 lat doświadczyli jakichkolwiek mocno stresujących sytuacji w życiu zawodowym lub osobistym, mają w badaniach niższy odsetek ruchliwych plemników oraz niższy odsetek plemników posiadających właściwą morfologię. Cechuje ich również zaniżony poziom męskiego hormonu płciowego – testosteronu, który wpływa na ogólny stan zdrowia mężczyzny. Naukowcy przypuszczają, że hormony steroidowe, jakie uwalniane są w stresujących chwilach, mają negatywny wpływ na poziom testosteronu oraz na produkcję nasienia.

Najnowsze badania płodności przeprowadzone w ramach akcji „Zdrowa mama” i „Zdrowy tata” przez Fundację Gyncentrum w Katowicach wykazały, że u 62 proc. mężczyzn diagnozuje się problemy z płodnością, o różnym nasileniu i przyczynach powstawania. Coraz częściej niepłodność spowodowana jest przez czynniki środowiskowe i psychologiczne.

Poza tym, stres nasila się, jeśli para stara się o dziecko przez kilka miesięcy czy nawet lat, co nie pomaga w leczeniu niepłodności wywołanej właśnie przez ten czynnik. U wielu ssaków obserwuje się biologiczny mechanizm powodowany przez adrenalinę, w wyniku którego organizm nie rozmnaża się będąc w nieustannym stresie.

Czy stres wpływa na płodność kobiet?

Stres ujemnie wpływa także na płodność u kobiet. Badania Fundacji Gyncentrum wskazują problemy z płodnością już u 20-25 latek. Występuje u Polek tzw. obniżona rezerwa jajnikowa, czyli niższy potencjał rozrodczy. To niepokojące, ponieważ może być ona głównym powodem kłopotów z zajściem w ciążę. W stresujących sytuacjach kobiet w organizmie uwalnia się prolaktyna, hamująca funkcje rozrodcze przysadki mózgowej, co może wpływać na zaburzenie owulacji. Jest to naturalna antykoncepcja dla pań. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*