Tu jesteś: Porady zdrowotne

Stopa cukrzycowa

dodano: 13-02-2013 - lek.med. Oliwia Gorgoń- Klamke

Cukrzyca to nie tylko wysoki poziom glukozy we krwi, ale również szereg nieprzyjemnych powikłań. Jednym z nich jest stopa cukrzycowa. Jak wygląda stopa zmieniona przez tą przewlekłą chorobę? Czy można zapobiec tym zmianom? Czy są one uleczalne?

 

stopa cukrzycowaCzym jest stopa cukrzycowa?

Najogólniej rzecz ujmując, to całe szereg zmian w obrębie stopy w przebiegu cukrzycy. Za kluczowe przyczyny uważa się uszkodzenie naczyń krwionośnych, zwłaszcza tętniczych oraz nerwów obwodowych.
à Przewlekle wysoki poziom glukozy we krwi sprzyja rozwojowi blaszek miażdżycowych, między innymi w obrębie kończyn. Węższe naczynia gorzej doprowadzają krew do odżywianych narządów i tkanek. W związku z tym, wszelkie rany goją się gorzej, a ponadto częściej nadkażają bakteriami z powodu wysokiej glikemii. Ponadto gorsze ukrwienie przejawia się zaburzeniami troficznymi, takimi jak wypadanie włosów na kończynach dolnych, przebarwienia skórne, nieprawidłowa płytka paznokciowa.
à Uszkodzenie nerwów z kolei powoduje osłabienie czucia w obrębie kończyny. Gorsze odczuwanie skutkuje większą podatnością na skaleczenia i zranienia, a doznane uszkodzenia goją się trudniej.
 

Jak wygląda stopa cukrzycowa?

Przewlekle niedokrwienie kończyny uszkadza tkanki, doprowadzając nawet do ich zaniku. W związku z tym na stopie pojawiają się liczne przebarwienia, wypadają włosy, płytka paznokciowa ulega deformacji, również się odbarwiając. Ponadto kończyna jest przeważnie sina. Z powodu większej podatności na zranienia, często spotyka się liczne pęknięcia czy otarcia. W zaawansowanych stadiach widoczne są nie gojące się owrzodzenia z martwicą tkanek. Uszkodzenie nerwów w stopie cukrzycowej poza pogorszeniem odczuwania, może wywoływać przewlekły ból, wrażenie pieczenia bądź palenia.
 
U kogo może wystąpić stopa cukrzycowa?
Stopa cukrzycowa jest powikłaniem wieloletniej cukrzycy, zarówno typu 2 jaki i typu 1. Jej główną przyczyną jest uszkodzenie naczyń i nerwów, które wynika ze zbyt wysokiego poziomu glukozy we krwi, utrzymującego się przewlekle. Najczęściej dotyczy starszych osób z dodatkowymi czynnikami ryzyka miażdżycy, a mianowicie wysokim cholesterolem, nadciśnieniem tętniczym, otyłością.
 
Jak się przed nią ustrzec?
  • Kluczowym zadaniem dla cukrzyca chcącego uniknąć powikłań jest utrzymywanie prawidłowego poziomu glukozy we krwi. Żadne leczenie nie pomoże bardziej niż odpowiednia glikemia.
  • Bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja stóp, począwszy od przycinania paznokci tak, by nie wrastały, aż do odpowiedniej odzieży. Należy unikać uciskających skarpetek, ciasnego, wąskiego obuwia oraz wszelkich czynności mogących doprowadzić do zranień.
  • Poza prawidłową glikemią, korzystnie na stan naczyń, a poprzez to na kondycję ukrwienia stóp wpływa również redukcja masy ciała, zaprzestanie palenia papierosów oraz zmniejszenie poziomu lipidów w organizmie.
 

Jak leczyć stopę cukrzycową?

O ile, leczenie cukrzycy jest bardzo proste, o tyle terapia powikłań już nie. Jak powszechnie wiadomo, lepiej zapobiegać niż leczyć. Tak jest również w przypadku stopy cukrzycowej. Należy ona do powikłań bardzo trudnych do wyleczenia. Bardzo często jedynym sposobem na jakąkolwiek interwencję jest amputacja. Wcześniej należy stosować antybiotyki w przypadku nadkażeń zranień, a także oczyszczać owrzodzenia z martwych tkanek i odpowiednio pielęgnować kończyny. Silne dolegliwości bólowe mogą zmuszać do stosowania preparatów przeciwbólowych. Preferuje się niesteroidowych leki przeciwzapalne, a nie paracetamol, którego działanie ogranicza się do zwalczania bólu bez działania przeciwzapalnego. Czasami konieczne staje się włączenie opioidów.
 
Czy amputacja jest konieczna?
Amputacja kończyn jest jedną z form leczenia. Terapię schorzeń dobiera się zawsze indywidualnie dla pacjenta tak, aby odniósł z niej jak najwięcej korzyści przy jak najmniejszych skutkach leczenia. W przypadku stopy cukrzycowej z zaawansowanymi zmianami martwiczymi leczenie zachowawcze ma niewielkie szanse powodzenia, w związku z tym, aby zapobiec poważniejszym powikłaniom, jedyna opcją jest amutacja. Z martwych tkanek uwalnia się wiele niekorzystnych dla reszty organizmu substancji, stąd należy je wyeliminować. Poziom amputacji zależy od stopnia uszkodzenia naczyń krwionośnych, gdyż rana po operacji musi mieć realne szanse wygojenia.  

 Komentarze

na stopę cukrzycową najlepsze colostrum dodał : ~mirek, 20-02-2013 10:43
Ja swoje rany na stopie wyleczyłem kremem z colostrum Genactiv Colostrigenr R. Szybko się wygoiły, przedtem wykupiłem chyba całą aptekę i nic nie działało, wręcz przeciwnie, rana się powiększała. Mogę szczerze powiedzieć, że ten krem uratował moją nogę od amputacji. Teraz smaruję profilaktycznie, by nie dopuścić do powstania nawet najmniejszej rany. Sprawdziłem i polecam.