Tu jesteś: Porady zdrowotne

Rumień - jak sobie z nim poradzić?

dodano: 11-01-2010 - aln

Nasza skóra to bardzo delikatny organ, odpowiedzialny za wiele ważnych funkcji w naszym organizmie. Skóra między innymi chroni wewnętrzne organy przed uszkodzeniem. Jest ona odpowiedzialna także za regulację gospodarki wodnej jak i cieplnej.

Aby nasza skóra była zawsze w świetnej kondycji powinniśmy o nią należycie dbać. Nasza skóra dopomina się, więc by traktować ją z odpowiednim – należytym szacunkiem. Powinniśmy, więc dostarczać jej nie tylko zawartych w kremach czy balsamach niezbędnych składników do polepszenia jej wyglądu. Powinniśmy też uważać na to, co jemy oraz jaki styl życia prowadzimy.

Jednakże mimo wielu usilnych starań, czasami nie udaje się nam uchronić skóry przed podrażnieniami, uszkodzeniami czy też przed działaniem szkodliwych dla niej czynników zewnętrznych jak chociażby: mróz, wilgoć czy też zbyt wysokie temperatury. Wówczas też nasza skóra reaguje najczęściej chorując.

Do jednej z dość często pojawiających się chorób skóry jest tak zwany rumień. Pamiętajmy by nazwy tej nie mylić z równie i podobnie brzmiącym rumieńcem. Obydwie nazwy, – choć podobnie brzmiące – nie mają ze sobą wiele wspólnego.
Rumień to choroba atakująca głównie delikatną skórę twarzy. Rumień na twarzy przypomina wręcz do złudzenia rumieniec ale nim nie jest. Często bywa tak, że rumień pojawia się nagle po to by za chwilę zniknąć. Na końcu atakuje ze zdwojoną siłą. Jakie są najczęstsze objawy tej choroby? Przede wszystkim pojawia się uciążliwe i nieprzyjemnie pieczenie oraz ból. Skóra w miejscu, gdzie pojawia się i atakuje choroba staje się zaczerwieniona oraz może się łuszczyć.

Skóra na twarzy, staje się także bardziej drażliwa. Ponadto wyraźnym sygnałem, że mamy problem z rumieniem jest także widoczny problem z naczyniami krwionośnymi – łatwo się rozszerzają, ale za to bardzo trudno się kurczą, co daje efekt bardzo czerwonej skóry na naszej twarzy szczególnie w okolicach policzków, nosa, brody, czoła. Rumieniowi najczęściej towarzyszą także liczne wypryski na twarzy oraz obrzęki skóry twarzy a także liczne wykwity. Najczęściej wówczas osoby dotknięte tego rodzaju problemem stosują kosmetyki, które mają na celu poprawę, jakości cery czy też likwidację wykwitów. Nie jest to jednak najlepszy pomysł, gdyż stosując kosmetyki na tak chorobowo zmienioną skórę tylko jeszcze bardziej się ją podrażnia i tym samym powodujemy, że choroba i jej zaawansowanie się pogłębiają.

Jeśli więc zauważymy na naszej twarzy nagłe obrzęki, ropne krosty, a przy tym pojawi się łuszczenie skóry a naczynia krwionośne będą dość wyraźne na naszej delikatnej skórze twarzy, natychmiast udajmy się po poradę do lekarza dermatologa. Dermatolodzy przestrzegają by pod żadnym pozorem nie usiłować samodzielnie pozbyć się rumienia. Nie powinniśmy też wówczas szukać pomocy u kosmetyczki, gdyż obydwa te działania mogą tylko pogorszyć sprawę a w najgorszym przypadku skończyć się nawet konieczną interwencją chirurga.

Aby skutecznie pozbyć się choroby, jaką jest rumień, powinniśmy, więc wystrzegać się nanoszenia na chorobowo zmienioną skórę wszelkiego rodzaju kosmetyków. Unikać należy także wszelkich samodzielnie dobieranych kremów czy maści, które zawierają sterydy. Co prawda w pierwszej chwili naniesiona maść przynosi ochłodę oraz ulgę rozognionej skórze, ale jest to tylko chwilowe uczucie. Potem choroba wraca ze zdwojoną siłą. Nie wolno nam się też ratować masażem, gdyż tylko wywołamy silniejsze przekrwienie tkanek a tym samym udostępnimy chorobie więcej miejsca do jej swobodnego dalszego rozwoju.

Zanim udamy się do lekarza, by ten zalecił konkretne leczenie, powinniśmy przede wszystkim zatroszczyć się o odpowiednią dietę. Należy, więc jeść dużo owoców i warzyw. Dieta, jaką powinniśmy dla siebie wybrać na czas choroby to jedynie dieta lekkostrawna. Należy, więc bezwzględnie wyeliminować tutaj ostre przyprawy. Należy też unikać palenia tytoniu oraz spożywania znacznych ilości alkoholu. Dodatkowo powinniśmy wprowadzić do swojej diety takie składniki naturalne, w których znajduje się spora dawka witaminy C. Mogą to być, więc zarówno ziarna słonecznika jak i fasoli czy też pestki dyni. Zmienioną chorobowo skórę należy przemywać jedynie wodą destylowaną – przede wszystkim w pierwszej fazie choroby. Mężczyźni, których choroba także dotyka i nie omija powinni zaprzestać golenia żyletką oraz nie powinni używać płynów po goleniu.
 Komentarze

rumień dodał : ~gość, 25-01-2013 09:04
wszystko fajnie pięknie...nalezy udać sie do dermatologa, tylko może nie przeceniajmy go bo w moim przypadku tylko zaszkodził.Zamiast wyleczyc krosty i zlikwidowac małe plamki, doprowadził do katastrofy na mojej twarzy, krwisty rumień na całej twarzy. Od kilku lat chodze po roznych dermatologach i wierzcie oni testuja mnie jak krolika,bo sami nie wiedz co dać. A to co przepisuja tylko pogarsza sprawę, wiec jak tu ufac dermatologowi? kupowac drogie leki, ktore popierwszym zastosowaniu mozna sobie w buty wsadzić?
jak uleczyłam rumień dodał : ~zuzia, 29-11-2011 18:17
W kwietniu br zaatakował mnie rumień. Wygladałam strasznie ! Na forach szukałam porad . Do tych co znalazłam dodałam informacje mojej babci i ...dziś jestem w 95% zdrowa . Zaczęłam od : zalałam świeżo utarty chrzan octem JABŁkOWYM i po 10 dniach 5-8 x dziennie przemywałam twarz . Piłam bardzo dużo herbatki ze świeżych pokrzyw/1,5 l dziennie/...można suszone pokrzywy parzyć 5 min. Kremy z kasztanowca z areniką lub aloesowo-propolisowy .Po 3 m-cach 1-2 szklanki pokrzywy ,teraz 1 szkl. naparu pokrzywowego . Panadto rutiroskorbin / 3x 1 dziennie/...... można też smarować twarz maścią ichtiulową ,ale najlepsze w/w kremy . Zyczę konsekwencji i wytrwałości . Dziękuję też za Wasze porady .
WYDAJE MI SIE ZE MAM RUMIEŃ dodał : ~KASIA, 29-11-2010 12:58
wszystko o czym piszecie w artykule,przypomina mi moja chorobe i zle postepowanie wobec niej,gdyz uzywalam roznych kosmetykow co prowadzilo do rozszerzenia tej choroby,prowadzilam zly tryb zycia,czyli imprezki,zla dieta.dzieki wam wiem jakie mam poczynic kroki.artkul bardzo pouczajacy .kasia z tczewa