Reumatyzm – objawy, przebieg, leczenie

Reumatyzm to termin potoczny odnoszący się do schorzeń określanych fachowym terminem: choroby reumatyczne. Do tego działu zalicza się ponad 200 chorób. Wspólnym mianownikiem dla większości z nich jest jednak szereg dolegliwości związanych z układem kostno-stawowym. Choroby te mogą stanowić bardzo duże obciążenie dla organizmu i być przyczyną wielu wyrzeczeń oraz ograniczeń.

Kogo mogą dotyczyć choroby reumatyczne?

Potocznie reumatyzm może być dolegliwością doskwierając osobom w różnym przedziale wiekowym. Niektóre z chorób częściej pojawiają się u osób starszych, niektóre częściej u dzieci, a niektóre częściej u kobiet. Ze względu na różnorodność chorób reumatycznych przyczyny ich występowania są bardzo zróżnicowane. Mogą to być:

-czynniki genetyczne

-czynniki środowiskowe i osobnicze (ciężka praca, praca w zimnym pomieszczeniach, otyłość)

-choroby autoimmunologiczne (organizm bez znanych podstaw postanawia sam niszczyć pewne struktury)

-efekty toczącej się choroby np. nowotworu

-stany zapalne, zakażenia np. borelioza, czerwonka

Objawy chorób reumatycznych

Ze względu na różnorodność chorób objawy reumatyzmu również mogą być różne, ale wciąż będą związane z upośledzeniem układu ruchu. Do objawów najczęściej spotykanych zaliczyć można:

-bóle stawów, mięśni, kości

-sztywność, zwłaszcza poranna

-zaczerwienienie stawów głównie dłoni

-obrzęki pojedyncze lub dotyczące kilku stawów

Wszystkie te objawy mają indywidualny charakter i stopień nasilenia, związane są jednak ze stanem zapalnym obejmującym tkanki naszego organizmu. Taki stan zapalny toczący się przewlekle prowadzi do zwyrodnienia i zniszczenia stawów. To z kolei przekłada się na ograniczenia sprawności fizycznej, uzależnienie od innych osób. W przypadku dzieci może to być bardzo stresujący czynnik, gdyż ogranicza dziecko do bycia aktywnym w grupie, a nawet może być przyczyną określenia ,,niepełnosprawny”, co w środowisku dzieci może być związane z byciem gorszym, wyśmianym.

Leczenie chorób reumatycznych

Ze względu na różnorodność chorób leczenie jest również zróżnicowane. Jest natomiast ustalane bardzo indywidualnie. Na pewno stosuje się:

  1. Rehabilitację ruchową: ćwiczenia, pływanie, taniec
  2. Fizykoterapię: leczenie laserem, polem elektromagnetycznym, ciepłem
  3. Leki niesterydowe: leczenie jest jednym z podstawowych, ale leki te stosowane przewlekle stanowią duże obciążenie dla organizmu. Związane jest to z szeregiem działań niepożądanych wynikających z ich działania.
  4. U niektórych leki takie jak: sulfasalazyna, leflutamid
  5. U niektórych cytostatyki.
  6. Suplementy diety poprawiające kondycję stawów. Najbardziej popularne są te, które zawierają glukozaminę, chondroitynę, witaminę C, kolagen.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*