Rak szyjki macicy

Rak szyjki macicy jest nowotworem złośliwym szyjki macicy. Choroba jest dużym zagrożeniem dla wielu kobiet. W początkowym stadium przebiega bezobjawowo. Duży procent zachorowalności obserwuje się u kobiet będących w wieku poniżej 45 lat. Atak choroby może nastąpić na każdym etapie życia.

W Polsce śmiertelność z powodu raka szyjki macicy jest bardzo wysoka i wynosi prawie 50%. Spowodowane jest to tym, że panie nie chcą się badać.

Rak szyjki macicy jest wywoływany przez wirus HPV. Na rozwój choroby mają wpływ różne czynniki. Istnieje duża zależność pomiędzy aktywnością seksualną kobiety, a ryzykiem powstania stanu przedrakowego lub rakowego szyjki macicy.

Za wywołanie i rozwój raka odpowiedzialny jest wirus karcinogenny, który jest przenoszony drogą płciową. Szczególnie na infekcje wywołane przez ten wirus narażone są kobiety, które wcześnie rozpoczęły współżycie seksualne i często zmieniają partnerów.

Rozwój raka szyjki macicy

Rak szyjki macicy powstaje z nabłonka macicy. W początkowym okresie komórki na skutek zmian zapalnych ulegają niewielkiej dysplazji, czyli pewnym nieprawidłowościom w wyglądzie. W następnej kolejności przekształceniu ulega struktura komórki, głównie w okolicy jądra i materiału genetycznego. Później komórki przechodzą w stan transformacji nowotworowej. Każdy z tych etapów jest w stanie wykryć badanie cytologiczne. Jeśli choroba zostanie wykryta stosunkowo wcześnie to wtedy istnieje szansa na całkowite wyleczenie, dlatego tak ważne jest regularne wykonywanie badań cytologicznych i kontrolne wizyty u lekarza ginekologa.

Jakie badania należy wykonać?

Bardzo ważne są badania przesiewowe, które umożliwiają wykrycie stanów przedrakowych będących w takim stadium kiedy całkowite wyleczenie jest jeszcze możliwe. Badanie przesiewowe jest badaniem przeznaczonym głównie dla kobiet z grupy ryzyka, u których jeszcze nie występują objawy choroby. Wykonuje się je celem wczesnego wykrycia nowotworu lub stanu przednowotworowego. Jest to badanie cytologiczne wymazów z ujścia zewnętrznego kanału szyjki macicy.

Badanie nie jest bolesne, wykonuje się je szybko, jest refundowane przez NFZ. Za pomocą specjalnej szczoteczki zostaje pobrany wymaz z tarczy części pochwy ujścia zewnętrznego kanału szyjki macicy i samego kanału szyjki. Pobrany wymaz ocenia histopatolog pod kątem występowania nieprawidłowych komórek, które mogą sugerować proces zapalny, dysplazję lub rak macicy.

Leczenie

Jeżeli w wykonanym badaniu cytologicznym wyszły jakieś nieprawidłowości to kobieta rozpoczyna leczenie. W zależności od posiadanej grupy ryzyka, a więc stanu zaawansowania choroby, lekarz ustawia odpowiednie leczenie. Nieprawidłowości jakie zostały wykryte w rozmazie mogą zostać usunięte na przykład za pomocą konizacji, czyli za pomocą noża elektrycznego lub chirurgicznego. Oprócz konizacji leczenie następuje między innymi za pomocą elektrokoagulacji, krioterapii, kriokoagulacji, czy za pomocą lasera.

W przypadku kiedy rak jest w początkowym stadium rozwoju i naciek przez komórki nowotworowe jest niewielki do 3 mm, a zmiana nowotworowa nie przekracza 7 mm to wtedy w leczeniu stosuje się tzw. metodę oszczędzającą,ponieważ jest szansa, że rak jest miejscowy i jeszcze nie rozprzestrzenił się na inne, pobliskie tkanki. Leczenie oszczędzające polega na obcięciu szyjki macicy lub na konizacji. Stany bardziej zaawansowane wymagają przeprowadzenia pełnej histerektomii (wycięcie macicy razem z przydatkami, oraz wycięciem otaczających węzłów chłonnych i późniejszym zastosowaniu chemioradioterapii lub radioterapii).

Badanie cytologiczne, które jest wykonywane regularnie pozwala wykryć raka w bardzo wczesnym stadium. W ten sposób zwiększają się szanse na jego pełne wyleczenie, a czasami nawet i na uratowanie narządu rodnego kobiety. Trzeba wiedzieć, że utrata macicy i przydatków może mieć zły wpływ na ogólne zdrowie i stan psychiki, oraz hormony kobiety.

Czynniki ryzyka, które powodują rozwinięcie się choroby:

1. wiek,

2. uwarunkowania rodzinne,

3. tryb życia,

4. długotrwała infekcja wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV),

Objawy raka szyjki macicy

1. nietypowe krwawienia z pochwy,

2. krwawienia między miesiączkami,

3. krwawienia kontaktowe po stosunku,

4. bóle podbrzusza,

5. bóle okolicy krzyżowo-lędźwiowej.

W momencie kiedy wystąpią wyżej opisane objawy, to czasami może już być za późno na całkowite wyleczenie. Największa szansa istnieje we wczesnym rozwoju choroby kiedy przebiega ona bez żadnych widocznych objawów, a jedynie badanie cytologiczne może potwierdzić chorobę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*