Rak jądra? Problem także młodych mężczyzn

Mężczyźni rzadko chodzą do lekarza, a już niemalże nigdy z własnej woli nie udają się na badania do urologa, który bada między innymi stan jąder – męskich gruczołów płciowych. Jedną z najbardziej poważnych chorób, które dotykają jądra, są nowotwory. Co ciekawe, na te groźne dla zdrowia, a nawet życia pacjenta schorzenie częściej chorują młodzi mężczyźni.

Niepokojące statystyki

Szacuje się, że rok rocznie przybywa w Polsce 700 nowych przypadków zachorowań na raka jąder. Statystycznie częściej chorują ludzie młodzi, którzy nie ukończyli jeszcze 40. roku życia. Nowotwór jąder pozostaje schorzeniem wstydliwym, o którym nie mówi się, nawet swojemu lekarzowi rodzinnemu, co jest dużym błędem. Późne wykrycie schorzenia i rozpoczęcie leczenia nie gwarantuje mężczyźnie wyzdrowienia.

Ryzyko wystąpienia raka jąder jest wyższe u mężczyzn, u których:

·         wystąpiła operacja przepukliny pachwinowej,

·         występują nawracające infekcje, w postaci zapalenia jąder i najądrzy,

·         jądra nie zstąpiły do moszny, do wieku 2. lat.

Ten rodzaj raka częściej pojawia się u panów, którzy urodzili się, kiedy ich matki w chwili porodu miały więcej niż 35 lat.

Dlatego warto jest poznać najbardziej charakterystyczne objawy tego nowotworu, aby móc samodzielnie się badać i w porę zgłosić swój problem lekarzowi, który podejmie odpowiednie kroki w celu dalszej diagnostyki pacjenta oraz rozpoczęcia ewentualnego leczenia.

Pierwsze objawy poważnego problemu

Nowotwór jąder to właściwie nieprawidłowy rozrost ich komórek. Może on wywoływać wiele objawów, między innymi powiększenie lub obrzęk jąder, stwardnienie w jądrze, czy wygładzenie lub chropowatość powierzchni tychże gruczołów. Mężczyzna może odczuwać bolesność jąder i dyskomfort w podbrzuszu.

Guz może powodować feminizację, czyli m.in. powiększenie gruczołów płciowych i podwyższenie wysokości głosu, albo wręcz przeciwnie – nasilać męskie cechy, w tym owłosienie skóry czy objętość mięśni.

Mężczyzna powinien badać się regularnie sam, a raz na rok zgłaszać się na badanie kontrolne do urologa. Podczas badania palpacyjnego można wyczuć zmiany o charakterze nowotworowym na jądrach, a jeśli tak się stanie, lekarz zleci wykonanie badania ultrasonograficznego. Wyniki USG i badanie poziomu markerów nowotworowych w surowicy krwi pozwoli na postawienie diagnozy.

Leczenie raka jąder

Im wcześniej u mężczyzny zostanie wykryty rak jąder, tym lepiej, ponieważ może on okazać się w 100 procentach uleczalny, a pacjent będzie mógł po przeprowadzonej terapii prowadzić zupełnie normalne życie. Dlatego nie warto czekać z decyzją o wizycie u lekarza i z podjęciem leczenia.

Najskuteczniejszą metodą leczenia raka jąder jest operacja chirurgicznego usunięcia zajętego nowotworem jądra oraz okolicznych węzłów chłonnych, w celu zapobieganiu przerzutom. Potem usunięty guz trafia do badania histopatologicznego, które wykaże, czy pacjent powinien być poddany dodatkowo chemioterapii lub radioterapii. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*