Przypadkiem odkryli lek na raka

Tysiące naukowców na całym świecie prowadzi badania mające na celu wynalezienie skutecznego leku na raka, niemniej z reguły bez spektakularnych rezultatów. Tym razem doniesienia dotyczące leku zwalczającego komórki nowotworowe przyszły z Danii, gdzie przypadkiem odkryto takie jego zastosowanie.

Badania Duńczyków

Grupa badaczy z Danii prowadziła badania mające na celu stworzenie leku na malarię dla kobiet w ciąży. Priorytetem było wynalezienie szczepionki, która obecnie znajduje się w stadium badań klinicznych. Malaria jest chorobą bardzo groźną dla ciężarnych, ponieważ jej zarodźce atakują komórki łożyska, które łączy płód z organizmem matki.

Naukowcy zauważyli, że zarówno nowotwory, jak i łożysko u ciężarnej, rosną szybko w stosunkowo obcym środowisku. Prof. Ali Salantu z Wydziału Immunologii i Mikrobiologii Uniwersytetu Kopenhaskiego powiedział, że w zasadzie nowotwory u pacjentów onkologicznych rozwijają się tak samo jak łożyska.

Dlatego Duńczycy we współpracy z naukowcami z University of British Columbia w Kanadzie postanowili odkryć, jaki może być biochemiczny mechanizm podobieństwa raka i łożyska u kobiet w ciąży. W toku badań odkryto, że zarówno na powierzchni komórek łożyska, jaki nowotworów, występują cząsteczki wielocukru – chondroityna. To ona powoduje, że zarodziec malarii chętnie przylega do komórek.

W warunkach laboratoryjnych naukowcy odtworzyli białko, którego zarodziec malarii używa w roli zaczepu, aby połączyć się z komórkami łożyska. Białko wyposażyli w toksynę, modyfikując je i dzięki temu było ono w stanie znaleźć komórki nowotworów, przyczepiając się do nich. Następnie białko uwalniało toksynę i zabijało komórki raka.

Badania na myszach

Według badań przeprowadzonych na myszach z zastosowaniem zmodyfikowanego białka, odkryto być może pierwszy, uniwersalny i skuteczny lek na raka, który działa na ponad 90 proc. różnego typu nowotworów. Pierwotniak z toksyną przyczepia się do komórek chondroityny i likwiduje je.

Eksperymentalny lek badacze przetestowali na myszach, ale nie na nowotworach gryzoni, tylko na ludzkich komórkach rakowych przeszczepionych myszom. Przeżywalność gryzoni była znacznie wyższa u mysz przyjmujących zmodyfikowane białko niż u tych, które nie leczono. Między innymi, lek ten pozwolił całkowicie usunąć komórki nowotworu prostaty u dwóch z sześciu mysz już po podaniu pierwszej dawki leku. Leczono także z dużymi sukcesami nowotwory kości i chłoniaki nieziarnicze, które znacznie zmniejszały swoja objętość.

Można powiedzieć, że zmodyfikowane biało precyzyjnie wyszukuje w organizmie pacjenta komórki nowotworowe i likwiduje je lub zmniejsza wielkość guza. Przypomina to chemioterapię szczegółowo nakierowaną na komórki nowotworów. Celem naukowców z Uniwersytetu Kopenhaskiego jest obecnie doprowadzenie do badań klinicznych leku na raka na ludziach. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*