Tu jesteś: Porady zdrowotne

Problem nie tylko młodzieżowy – uzależnienie od masturbacji

dodano: 18-02-2010 - Arti

Masturbacja to wciąż stosunkowo wstydliwy temat w naszym społeczeństwie. Niewiele się o niej mówi, przez co otoczyło ją wiele mitów i legend. Można usłyszeć na przykład, że osobom, które się onanizują wyrastają włosy na rękach lub zagrażają im jakieś śmiertelne choroby. Oczywiście żadna z tych niesamowitych historii nie jest prawdą.

 

Masturbacja to jedna z form aktywności seksualnej pomagająca w rozładowaniu napięcia seksualnego. Uprawia ją większość mężczyzn i spora grupa kobiet, a w ich zachowaniu nie ma nic złego czy nieodpowiedniego. Oczywiście tak długo, jak długo masturbacja nie zaczyna dominować w naszym życiu. Inaczej onanizm staje się poważnym problemem wymagającym leczenia.
 
Wbrew pozorom problem uzależnienia od masturbacji nie dotyka tylko nastolatków i młodych mężczyzn. Bardzo często borykają się z nim również dorośli mężczyźni. Problem ten o wiele częściej dotyka mężczyzn niż kobiet głównie ze względu na ich większe potrzeby seksualne i inne niż u kobiet podejście do seksu.
 
Osoby uzależnione od masturbacji bardzo często traktują ją jako cel, a nie środek do rozładowania napięcia seksualnego. Kiedy możemy mówić o uzależnieniu od onanizmu? Kiedy staje się on naszą obsesją, zamiast przyjemności odczuwamy przymus jego uprawiania. Bardzo często cierpi na tym normalne życie seksualne uzależnionych. Przyjemność odczuwana w czasie stosunków seksualnych nie dorównuje przyjemności, jaką sami sobie zapewniają przez co często sami dobrowolnie z nich rezygnują. Nie jest to normalny objaw i powinien wzbudzić naszą czujność.
 
Podobnym objawem świadczącym o uzależnieniu od masturbacji jest onanizowanie się kilka razy dziennie, w różnych miejscach i sytuacjach. Uzależnienie od masturbacji ma wiele wspólnego z innymi nałogami, takimi jak narkomania czy alkoholizm. Podobnie jak one ma bardzo negatywny wpływ na wiele dziedzin naszego życia. Przede wszystkim rujnuje nasze życie społeczne i kontakty z płcią przeciwną. W jego wyniku rozpadło się wiele związków.
 
Kompulsywna masturbacja może zaburzyć zdolność budowania prawidłowych więzi i relacji międzyludzkich. Osoby uzależnione często izolują się od społeczeństwa i stają się samotnikami. Często uzależnienie ma też zgubny wpływ na nasze finanse. Koszty czasopism pornograficznych czy połączeń z seks telefonem są zwykle bardzo wysokie. Osoba uzależniona nie zwraca jednak na to uwagi, przymus odbycia kolejnego aktu masturbacji jest tak silny, że zaburza postrzeganie świata przez osobę uzależnioną. Kompulsywna, zbyt częsta masturbacja ma również destrukcyjny wpływ na sferę naszych uczuć.
 
Osoby uzależnione po krótkim czasie stają się bierne na bodźce wysyłane do nich przez otoczenie. Taka reakcja to ostatni dzwonek wzywający do podjęcia leczenia. Uzależnienie od masturbacji, tak jak i inne nałogi i uzależnienia można, bowiem leczyć. Terapia opiera się na metodach psychoterapeutycznych i często wspierana jest leczeniem farmakologicznym.
 
Stosowane leki mają zwykle działanie antyandrogenne, do których należą między innymi Prostamol Uno, Prostatonin, Permixon, czy Tadenan. Zmniejszają one produkcję testosteronu, który jest odpowiedzialny za odczuwany popęd seksualny. Psychoterapia w leczeniu uzależnienia od masturbacji bardzo często wykorzystuje metodę 12 kroków stosowaną również między innymi w leczeniu alkoholizmu. Pozytywne efekty takiej terapii udokumentowano naukowo, wniosek jest więc prosty: uzależnienie od onanizmu można i należy leczyć.

 Komentarze

Masturbacja jest super dodał : ~aaaaaas, 01-04-2012 22:59
Masturbacja jest czymś świetnym i niczego nie psuje w związkach.Ja jestem z żoną 10lat i masturbujemy się ciągle i to po kilka razy dziennie.Oprócz tego uprawiamy regularnie sex.
HAHAHAHA dodał : ~MĄŻ, 10-02-2012 18:45
WIDZE ŻE TWÓJ MAŻ TO DLA CIEBIE TYLKO NARZĘDZIE DO ZASPOKAJANIA SIEBIE.PROPONUJĘ LEKI OBNIŻAJĄCE TWÓJ POPĘD I BĘDZIECIE SZCZEŚLIWI.POZDRO
Popęd seksualny dodał : ~Mąż, 31-07-2011 17:01
No nieżle.Takie leczenie doprowadzi do tego że partner zacznie się onanizować.
Popęd seksualny dodał : ~Żona, 17-06-2011 16:36
"Terapia często wspierana jest leczeniem farmakologicznym. Stosowane leki zmniejszają produkcję testosteronu, który jest odpowiedzialny za odczuwany popęd seksualny." To co wtedy będzie, jeśli mojemu mężowi obniży się produkcję testosteronu, a ja - jego żona - mam bardzo duże potrzeby. To zaś będę cierpiała z powodu zbyt małej ilości stosunków seksualnych :(( Wtedy z powodu jego onanizmu, a teraz z powodu zmniejszenia jego popędu seksualnego. Co za życie? Co za partner? ;((