Tu jesteś: Porady zdrowotne

Problem kobiet - hiperandrogenizm

dodano: 26-11-2010 - Klinika Włosów Hair Lab

Częstą przyczyną wypadania włosów u mężczyzn jest podwyższony poziom androgenów. Wówczas mówimy o łysieniu androgenowym. Może ono wystąpić jednak także u kobiet. W przypadku płci pięknej jednak utrata włosów jest znacznie bardziej dotkliwa.

 

Androgeny
Androgeny są to męskie hormony płciowe wytwarzane przez jądra, korę nadnerczy oraz jajniki. Swoją budową są zbliżone do sterydów, co jest pośrednio związane z tym, że do ich produkcji wykorzystywany jest cholesterol zgromadzony w organizmie. Hormony te są sterowane przez hormony tropowe, które są wytwarzane przez przysadkę mózgową. Do ich grupy zalicza się między innymi: testosteron, androsteron oraz dihydrotestosteron. Androgeny odpowiadają między innymi za wykształcenie męskich narządów płciowych u płodu oraz tzw. wtórnych męskich cech płciowych, jak owłosienie ciała, tembr głosu czy też budowa ciała. Poza tym mają one wpływ na spermatogenezę, czyli tworzenie spermy oraz przyrost masy mięśniowej. Hormony te odgrywają więc niezwykle istotną rolę w organizmie męskim, gdyż odpowiadają za wykształcenie podstawowych cech mężczyzny.
 
Nadmiar hormonów męskich u kobiet - objawy
W małych ilościach androgeny występują jednak także w organizmie kobiety. Ich poziom powinien jednak być stosunkowo niski, w przeciwnym razie mamy do czynienia z hiperandrogenizmem. Objawia się on między innym: wykształceniem się męskiej budowy ciała, męskim typem owłosienia (w tym wystąpienie owłosienia na twarzy), problemami z zajściem w ciążę, zaburzeniami miesiączkowania czy też trądzikiem. W niektórych wypadkach występuje także tzw. łysienie androgenowe. Jest ono szczególnie problematyczne, gdyż włosy odgrywają istotną rolę w życiu każdej kobiety, nie bez przyczyny mawia się, że są one jej wizytówką i ozdobą. Dla większości kobiet jest to więc bardzo poważny problem, z którym nie potrafią sobie poradzić same, a mimo to wstydzą się udać po pomoc do lekarza rodzinnego czy też kliniki specjalistycznej. 
 
Przyczyny hiperandrogenizmu
Do najczęstszych przyczyn występowania hiperandrogenizacji zalicza się:
  • zespół policystycznych jajników (PCOS);
  • czynnościową hiperandrogenizację jajników;
  • przerost nadnerczy;
  • menopauzę, która powoduje zmniejszenie wydzielania hormonów kobiecych, jak estragon;
  • hiperprolaktynemię (prolaktyna ma działanie odwrotne niż hormony płciowe).
Zdarza się także, że wzrost poziomu androgenów występuje tylko w mieszkach włosowych przy niskim poziomie hormonów w całym organizmie, co prowadzi do wykształcenia się u kobiety męskiego typu owłosienia. Jednak, jak do tej pory, lekarze nie są w stanie odpowiedzieć sobie na pytanie, w jaki sposób jest to możliwe.
 
Formy leczenia
Osoba, u której podejrzewa się występowanie hiperandrogenizmu powinna jak najszybciej zgłosić się do lekarza, żeby wyrównać poziom hormonów w organizmie, a tym samym zahamować proces maskulinizacji i wszelkich innych niekorzystnych zmian, które zachodzą w organizmie. Kobieta powinna poddać się m.in. następującym badaniom:
  • podstawowym badaniem jest oznaczenie poziomu testosteronu w organizmie (jeżeli będzie on znacznie zawyżony, pacjentka powinna zostać poddana kolejnym badaniom w celu potwierdzenia hiperandrogenizacji);
  • USG narządów płciowych (w celu wykrycia ewentualnych zaburzeń jajnikowych);
  • badania w celu wykluczenia hiperprolaktynemii (oznaczenie poziomu prolaktyny w organizmie).
W większości wypadków problem nadwyżki androgenów da się w prosty sposób wyleczyć, tak jest na przykład w przypadku występowania hiperprolaktynemii czy też guzków na nadnerczach czy też jajnikach. Prawdziwy kłopot pojawia się wówczas, gdy u pacjentki zostanie stwierdzony przerost nadnerczy, zespół policystycznych jajników. W pierwszym przypadku terapia ogranicza się do podawania leków z grupy glikokortykoidów. Niestety rezultaty leczenia nie są pewne. Przy PCOS z kolei lekarze zalecają przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych, które zawierają estragon. Działania te mają na celu jednak nie usunięcie przyczyny, ale raczej złagodzenie jej efektów, w tym wypadku – obniżenie poziomu testosteronu.
 
Łysienie androgenowe – jak zaradzić?
W przypadku łysienie typu androgenowego Klinika Włosów Hair Lab proponuje swoim Klientom uzupełnianie włosów integracyjne, czyli częściowe. W tym celu wykorzystuje się specjalne implanty włosów z włosów naturalnych. Klient dobiera nie tylko kolor, ale i gęstość oraz typ włosa. Implanty są osadzane na specjalnej siateczkowej bazie, która wykonana jest z hipoalergicznych materiałów. Jest ona odporna zarówna na działanie wody jak i potu czy też łojotoku, dodatkową jej zaletą jest to, że przepuszcza powietrze, a tym samym pozwala swobodnie oddychać skórze głowy, czyli nie hamuje wzrostu nowych włosów. Coraz bardziej popularna staje się również metoda „bondingu”, która wyróżnia się tym, że implanty włosów są przymocowywane na stałe do skóry głowy na okres od 3 do 5 tygodni.
 
Zaletą uzupełniania integracyjnego włosów jest to, że pozwala ono na komfort każdego dnia. Kobiety cierpiące na hiperandrogenizm oraz łysienie androgenowe otrzymują dzięki temu szansę na normalne życie. Implanty włosów pozwalają na ułożenie każdej fryzury, nie ograniczają więc osoby, która je nosi.

Klinika Włosów Hair Lab
www.hairlab.pl

 Brak komentarzy
Tego artykułu jeszcze nie skomentowano. Bądź pierwszy...