Tu jesteś: Porady zdrowotne

Półpasiec w domu – objawy i leczenie

dodano: 11-12-2009 - aln

Półpasiec inaczej nazywany jako ziarnica to jedna z groźniejszych chorób zakaźnych osób dorosłych. Jej istotą jest ostry stan zapalny zwojów nerwowych międzykręgowych lub czaszkowych. Choroba ta jest wywoływana przez wirusy identyczne z wirusem ospy wietrznej.

 

Te osoby, które mają za sobą półpaśca nie choruję już na ospę wietrzną. Zakaźność tej choroby jest, co prawda nieliczna, ale mimo to należy uważać, gdy w domu znajdzie się osoba zakażona – chora. Najczęściej choroba ta pojawia się w rodzinach i domach gdzie dziecko przechodziło ospę wietrzną.
  
Charakteryzując chorobę oraz jej objawy należy przede wszystkim powiedzieć, że okres wylęgania trwa od trzech do pięciu tygodni. Objawy są też dość charakterystyczne i można powiedzieć, że przebiegają one etapowo. Po kilku dniach złego samopoczucia, niezbyt wyraźnie dających się zlokalizować i zdiagnozować dolegliwościach ogólnych, którym najczęściej towarzyszy także gorączka, pojawiają się nagle dość silne bóle wzdłuż rozgałęzień jakiegoś nerwu. Najczęściej ból ten pojawia się na klatce piersiowej, na połowie twarzy lub na jednym ramieniu.
 
Objawy nigdy nie atakują obu stron danego narządu czy danej części ciała. Po co najmniej dwóch dniach od wystąpienia bólu w jego miejscu pojawiają się na skórze skupiska pęcherzyków. Pęcherzyki „układają się” w jednym lub w kilku rzutach. Nie leczone pęcherzyki, mogą szybko przybrać postać ropiejącą, w wyniku, czego na skórze pozostaną widoczne blizny. Jeśli zaś szybko się zareaguje wówczas, objawy znikną w ciągu trzech do czterech tygodni. Jednakże pęcherzyki – ich pojawienie się oraz zniknięcie a także wcześniejsze bóle to nie wszystkie objawy towarzyszące chorobie.
 
Najczęściej po ustąpieniu objawów skórnych pojawiają się i przez dłuższy czas utrzymują dotkliwe bóle.
 
Półpasiec może jednak objąć nie tylko mięśnie. Często występuje on także na powiekach bądź też dotyczy gałek ocznych. Pojawia się wówczas w postaci zapalenia pierwszej gałęzi nerwu trójdzielnego, z charakterystycznym wysiewem przezroczystych pęcherzyków równej wielkości. Pęcherzyki te pojawiają się najczęściej na górnej powiece, na nosie, czole oraz na rogówce oka (jest to bardzo niebezpieczna lokalizacja głównie ze względu na osłabienie i zaatakowanie wzroku).
 
Półpasiec może też występować w innych jeszcze jego odmianach. Są to:
  • półpasiec krwotoczny – jedna z najcięższych odmian choroby;
  • półpasiec rozsiany – bardzo często zaleca się wówczas wykonanie badań – testów na wirusa HIV;
  • półpasiec zgorzelinowy z widocznymi i bardziej bolesnymi wysięgami ropnymi i wrzodziejącymi.
 
Leczenie polega przede wszystkim na regularnym stosowaniu witaminy B i B. nie są to jednak wszystkie leki, jakie powinniśmy zażywać czy też, jakich powinniśmy używać chcąc wyeliminować półpaśca z naszego organizmu. Bardzo ważnymi lekami są tutaj tak zwane salicylany oraz antybiotyki a także sulfonamidy stosowane, jako ochrona przez groźniejszym zapaleniem bakteryjnym. Podawane są tutaj także środki przeciwbólowe łagodzące przebieg choroby.
Polecanymi przez lekarzy specjalistów, najbardziej skutecznymi lekami przeciwko tej chorobie są: Zovirax oraz Valtrex – niestety są to leki dość drogie i nie podlegają refundacji. Do niedawna jako równie skuteczny był polecany Heviran – lek w pełni refundowany, ale co do jego skuteczności zdania są dość mocno podzielone.
 
Aby łatwiej było znosić objawy choroby, zaleca się dodatkowo smarować zmienione chorobowo miejsca aerozolami oraz maściami o działaniu odkażającym, przeciwbakteryjnym, przeciwbólowym i ściągającym. Dzięki temu szybciej pozbędziemy się śladów naszej choroby, która jeśli nie zastosujemy odpowiednich środków może pozostawić dość widoczne blizny.

 Komentarze

polpasiecleczenie.pl dodał : ~Gosia, 16-04-2013 15:59
Ja podczas półpaśca stosowałam domowe metody, które bardzo skutecznie uśmierzały świąd i nerwobóle. Polegają one na robieniu różnego rodzaju okładów bądź dodawaniu odpowiednich olejków do kąpieli - dokładny ich opis można znaleźć tu: http://polpasiecleczenie.pl/leczenie-domowe-polpasca/ . Mi bardzo pomogły przetrwać okres tej nieprzyjemnej choroby.
półpasiec dodał : ~Danuta, 08-03-2013 19:54
Wstałam rano i poczułam swędzenie pod lewą piersią. Było duże zaczerwienienie. Myślałam, że to uczulenie na nowe leki. Poszłam do lekarza, okazało się, że to półpasiec. Dostałam leki Hascovir, dostałam mleczko do smarowania wyprysków- Pudroderm. Biorę witaminę B6, cynk i wapno. Wypryski mam zasuszone. Zmywam mleczko ciepłą wodą i potem utlenioną. Na suche miejsce smaruję mleczkiem. Mam bóle rwące ale bardzo krótkie i rzadko. Tabletki muszę łykać co 4 godz 4x w ciągu dnia. Czuję się już po tygodniu lepiej, nie mam gorączki. Lekarz mój utrafił widocznie dobrze.
półpasiec dodał : ~leszek, 23-11-2012 14:38
czy po tygodniu chorby można chodzić na basen?
polpasiec dodał : ~aneta, 01-06-2012 19:03
czy kto wie jak dawkowac witamine B1 przy leczeniu polpasca bo lekarz zapomnial nam powiedziec
Półpasiec dodał : ~Grażynal, 21-05-2012 20:35
Trzy dni temu rozpoznałam go u mojej mamy,która ma 85 lat.Przeszła b.duży stres.Ponieważ mam wykupiony abonament prywatnej Opieki Medycznej,bardzo
szybko poradziłam sobie z tym problemem.Szybkie , prawidłowe i skuteczne leczenie.
Jeżeli chcesz skorzystać z takiego konfortu napisz do mnie.
grazyna_nowaczyk@wp.pl
Połpasiec dodał : ~Półpasiec, 31-03-2012 20:59
ja dostałam półpaśca nad pośladkiem, lekarka z przychodni nawet nie chciała mnie obejrzeć - brzydziła się pewnie gdy jej powiedziałam że mam chyba stan zapalny skóry, dopiero dermatolog dzień później stwierdził, że to półpasiec. Beznadziejni komunistyczni lekarze - nie polecam lekarzy ok. 50 w bylejakiej przychodni to są muzea tych, którzy zostali w kraju zamiast robić karierę za granicą. Omijajcie szerokim łukiem stare przychodnie siedlisko zła. Gdybym nie poszła prywatnie do dermatologa, kto wie co teraz by ze mną było.
też dodał : ~anula, 02-03-2012 10:10
moja mama to złapała .Poznał się dopiero dermatolog ,ma chyba najgorsza odmianę półpaśćcia-zatakował twarz, oko ma spuchnięte jak balon .W PRZYCHODNI POWIATOWEJ W ... traktowali ją jak trędowatą
Czy to półpasiec (mimo braku bólu)? dodał : ~studentka, 21-01-2012 14:14
Witam wszystkich,
Ostatnio zrobiło mi się coś na uchu. Wydzielał się płyn surowiczy (bezbarwny, lepki)- myślałam, że to przez kolczyki, więc je zmieniłam. Nie zauważyłam krostek itp.- nie wiem w oóle czy tam były. Nie odczuwałam jakiś silnych bóli, jakie ponoć odczuwa się przy półpaścu. Ostatnio mam dość nerwowy czas, także odporność faktycznie może nie być najwyższa. Pojawił mi się tydz. temu zajadł. Użyłam sacholu. Potem pojawiła się opryszczaka w kąciku ust (tam, gdzie zajad), więc vratizolin/hascovir. Ogólnie nie mam problemów z cerą, pryszcze to u mnie rzadkość. Jednak kilka się pojawiło- tak zinterpretowałam te krostki. Dzisiaj rano obudziłam się i mam w nich całą lewą str. twarzy. Ucho lewe też było, w sumie jest, ale teraz to bardzo wysuszone. Nie wiem, czy to jest półpasiec? Nie miałam tych bóli. Stan podgorączkowy- nie wiem, chyba nie. Z apteki mam jakiś płyn przeciwbakteryjny na te krostki (taki biały), dostałam też ecomer i aleric. Myślicie, że bez lekarza się nie obejdzie?
Półpasiec... dodał : ~Kotowa , 23-09-2011 01:21
...zaatakował gwałtownie, ni stąd ni zowąd... poszłam do lekarza pierwszego kontaktu: pana Tyczyńskiego. Powiedzial, ze to choroba nerek... piasek... kamienie... i przepisał antybiotyk, po którym miałam szumy w uszach i "zaćme" w oczach :(.
Poszlam wiec do nefrologa, który po USG wykluczyl chorobe nerek (jeden z lepszych w Berlinie!!! Dr Neise), kazał udać sie do dermatologa celem wykluczenia m.in. zapalenia nerwów i co za tym idzie - półpaśca!!!
Uderzył w dziesiątkę!!!
Pan doktor pierwszego kontaktu (Tyczyński) nie poddaje się...unika mnie jak "diabeł wody święconej"...Ja też się trzymam....Płacena kasse chorych, wiec wymagam!!!
półpasiec -to lekarstwo mi pomogło i po trzech dodał : ~Aniela, 13-07-2011 21:30
ja półpasiec wyleczyłam pijąc 3 x dziennie po 1 szklance piłam napar z 1 łyżki stolowej na 3 szklanki wody zagotowac i podgrzewać 10 min ; koci pazur; i przemywałam srebrem koloidalnym po 3 dniach krosty zaschły i mnie nie bolało : dobre lekarstwo.