Parodontoza – zapobieganie, objawy i leczenie

Jak uchronić zęby przed wypadaniem? Czym jest zapalenie przyzębia? Jakie są podstawowe objawy tego schorzenia? Czym skutkuje nieleczona paradontoza? Jakimi metodami ratują się przed nią ludzie w XXI wieku?

Paradontoza, czyli zapalenie przyzębia, to schorzenie infekcyjne tkanek, które prowadzi do charakterystycznego rozchwiania zębów. Choroba rozpoczyna swój rozwój na zębach, wnikając etapowo w kieszonki dziąsłowe i przestrzenie między zębami. Bakterie, które są odpowiedzialne za stany zapalne, wnikają z czasem coraz głębiej w dziąsła, ozębną, korzenie i kość, a w kieszonkach pojawia się ropa. Ropieniu towarzyszy nieświeży oddech. W efekcie kość osłabia się, a zęby chwieją. Po jakimś czasie wypadają.

Objawy i przyczyny paradontozy

Podstawowymi objawami paradontozy są nabrzmiałe, czerwone i bolesne dziąsła oraz chwiejące się zęby. Schorzeniu towarzyszy również nieprzyjemny zapach z ust. Zapalenie przyzębia jest wywołane bezpośrednio przez bakterie, które znajdują się w jamie ustnej, i namnażają przez niewłaściwą higienę, a tym samym nagromadzenie płytki nazębnej oraz kamienia. Czynnikami zwielokrotniającymi ryzyko wystąpienia paradontozy są także: nierówno rosnące zachodzące na siebie zęby, cukrzyca, awitaminoza oraz choroby reumatoidalne. Zachorowaniu na paradontozę sprzyja również bruksizm, czyli zgrzytanie zębami w czasie snu.

Leczenie

Leczenie chorób przyzębia skupia się na dokładnym oczyszczeniu miejsc, w których namnażają się bakterie, oraz wyleczeniu istniejących stanów zapalnych. Po opanowaniu choroby można przejść do leczenia defektów związanych z zanikiem kości oraz skutków przemieszczenia zębów. Aby pokryć recesję dziąsła oraz odbudować kości, przeprowadza się zazwyczaj leczenie chirurgiczne. W niektórych przypadkach wymagana jest także konsultacja ortodontyczna i założenie stałego aparatu na zęby. W leczeniu paradontozy często stosuje się również antybiotykoterapię. Więcej o metodach leczenia i ich skuteczności mogą Państwo przeczytać na stronievipdental.pl.

Jak zadbać o podrażnione dziąsła?

Osoby, których dziąsła są podrażnione i bolą, powinny szczotkować zęby co najmniej trzy razy w ciągu dnia, nawet kiedy dziąsła krwawią. Konieczne jest także oczyszczanie przestrzeni miedzy zębami przy użyciu nici dentystycznej oraz płukanie jamy ustnej przed snem odpowiednim płynem. Do szczotkowania w takim wypadku najlepsza jest miękka szczoteczka, która nie podrażnia dodatkowo dziąseł i delikatnie je oczyszcza [źródło: http://www.najlepszeartykuly.pl/paradontoza-objawy-zapobieganie-i-leczenie/].

Aby skutecznie zapobiegać rozwojowi paradontozy, należy dbać o higienę jamy ustnej i co pół roku obowiązkowo usuwać kamień nazębny oraz profesjonalnie czyścić zęby u higienistki stomatologicznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*