Paradontoza – Jak przebiega i jak jej zapobiegać?

Często lekarze mówią, że lepiej zapobiegać chorobom, niż je leczyć. Pacjenci jednak nagminnie zapominają o tej ważnej zasadzie, a dopiero w czasie rozwoju pewnej choroby żałują, że nie przyłożyli się do profilaktyki. Podobnie jest z paradontozą. Pacjent zaczyna odczuwać pierwsze, niestety bolesne objawy tej choroby, kiedy jest ona w zaawansowanym stadium. Wtedy też zaczyna bardziej dbać o higienę jamy ustnej, ale na to jest już za późno. Jak więc nie doprowadzić do paradontozy i jak wygląda ta choroba?

Pojęcie paradontozy

Paradontoza nazywana zapaleniem przyzębia najczęściej wynika z zapalenia dziąseł, które może być spowodowane niewłaściwą higieną jamy ustnej. Jeśli dana osoba nie odwiedza gabinetu dentystycznego regularnie i nie szczotkuje zębów po każdym posiłku, umożliwia szybkie narastanie kamienia i płytki nazębnej, które mogą pokryć cały ząb. Stwarza to idealne warunki do rozwoju bakterii, które wywołują zapalenie dziąseł, które z kolei powoduje zapalenie przyzębia, czyli paradontozę. Oprócz odsłaniania zębów, paradontozie może towarzyszyć powstawanie kieszonek w dziąsłach, które odsłaniają sam ząb i jego korzeń. Staje się on coraz mniej osadzony w kości i rozchwiany. W kieszonkach w dziąsłach gromadzą się resztki pokarmu, a to znów powoduje namnażanie się bakterii. Paradontoza kończy się obnażeniem całego zęba i jego wypadnięciem.

Jak objawia się paradontoza?

Pierwsze objawy

Paradontozy łatwo mogą zostać przeoczone przez pacjentów, zwłaszcza, jeśli nie przykładają oni wysokiej wagi do regularnych kontroli stomatologicznych. Z czasem przyzwyczajają się oni do lekkiego dyskomfortu odczuwalnego w jamie ustnej. Wówczas paradontoza rozwija się, dając coraz bardziej wyraźne objawy, do których zalicza się:

  • Wrażliwość dziąseł,
  • Obrzęk dziąseł,
  • Krwawienie z dziąseł,
  • Obnażenie korzeni zębów.

Leczenie i profilaktyka

Aby nie dopuścić do pojawienia się paradontozy, należy regularnie szczotkować zęby. Najlepiej po każdym posiłku, albo chociaż dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Należy powiedzieć, że konieczne są też regularne wizyty u dentysty, który dokona ściągnięcia kamienia z naszych zębów.

Jeśli jednak dojdzie już do paradontozy, dentyści mogą przeprowadzać różne rodzaje metod regeneracji tkanek. Dokonują oni oczyszczenia kieszonek dziąsłowych. Jeśli takie zabiegi nie pomogą, albo nie jest już możliwe ich przeprowadzenie, pacjent musi się pogodzić z utratą zęba.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*