Tu jesteś: Zdrowe Wiadomości

Operacje bez przetaczania krwi

dodano: 19-03-2010 - Agnieszka Wojtala

Myślę, że nie wielu z nas wie, że od bardzo wielu lat na całym świecie przeprowadza się liczne operacje bez dokonywania transfuzji krwi.

Zagadnienie z pewnością nie jest nowością dla osób należących do Świadków Jehowy, gdyż ich religia bezzaprzeczalnie zakazuje przetaczania krwi. Biorąc pod uwagę głośne akcje zbierania krwi, które odbywają się w Polsce raz na jakiś czas, związane z ciągłym niedoborem krwi warto przyjrzeć się temu zagadnieniu i odpowiedzieć sobie na kilka pytań: czy obawa o brak krwi jest słuszna, czy operacja bez przetaczania krwi nie ma szans na powodzenie, czy operacja bez przetaczania krwi jest bardziej niebezpieczna dla naszego życia.
 
Sposoby na zmniejszenie utraty krwi podczas operacji
1.Kriochirurgia – przeprowadzenie operacji w niskiej temperaturze, ponieważ tkanki zamrożone krwawią słabiej.
2.Nóż ultradziękowy – jego użycie likwiduje krwawienia w kilka sekund.
 
Techniki przeprowadzania operacji bez transfuzji krwi
1.Zastosowanie specjalnych urządzeń pozwalających na ciągłe przefiltrowywanie (oczyszczanie) krwi, którą pacjent traci podczas wykonywanych czynności podczas operacji. Przefiltrowana krew z powrotem wraca do pacjenta, w celu uzupełnienia wcześniej poniesionych strat.
2.Przygotowanie pacjenta przed operacją – na kilka tygodni przed operacją podaje się pacjentowi specjalne substancje (np. erytropoetyna, witamina B12), które wzmagają produkcję erytrocytów. Tuż przed zabiegiem od pacjenta pobiera się krew, z której wydziela się erytrocyty, a plazmę (po wcześniejszym uzupełnieniu solą fizjologiczną) z powrotem przetacza się do krwioobiegu. Wydzielonych erytrocytów będzie można użyć w razie nadmiernego krwawienia lub w celu uzupełnienia powstałych niedoborów.
 
Minusy operacji przeprowadzanych bez tranfuzji krwi
1.Pacjent wymaga wcześniejszego przygotowania.
2.Zazwyczaj bezkrwawa operacja trwa dłużej (od kilkunastu do kilkudziesięciu minut dłużej).
3.Bezkrwawa operacja wymaga bardzo dobrego przygotowania lekarza i personelu do tego typu zabiegu i późniejszej hospitalizacji.
4.Około 4% pacjentów mimo przeprowadzenia operacji bez przetaczania obcej krwi, czuło sie gorzej i dłużej dochodziło do siebie od pacjentów, u których przeprowadzono transfuzję krwi.
 
Korzyści płynące z operacji przeprowadzanych bez tranfuzji krwi
1.Pacjenci szybciej dochodzą do stanu zdrowia jaki mieli przed operacją.
2.Po podaniu obcej krwi (choć ma tę samą grupę i współczynnik Rh) układ immunologiczny pacjenta jest jednak rozregulowany. Owocuje to później rozwojem licznymi infekcji, które niejednokrotnie nie są kojarzone z przeprowadzoną transfuzją krwi.
3.Unika się ryzyka zainfekowania pacjenta wirusem HIV, wirusem zapalenia wątroby typu C.
4.Koszty leczenia pacjenta są o wiele niższe – co obniża wydatki ponoszone przez szpital.
 
Pamiętajmy więc, że szykując się do operacji mamy czas na zastanowienie się, czy chcemy poddać się operacji z przetaczniem obcej krwi, czy też bez transfuzji. W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia, kiedy liczy się czas warto poinformować swoich bliskich i wyrazić wolę na odbycie operacji ratującej życia bez przetaczania krwi. W Polsce zabiegi bez transfuzji krwi są bardzo mało ,,popularne'', na pewno nie tak jak w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytani. Co nie oznacza, że w naszym kraju nie ma specjalistów w tej dziedzinie.
 
Źródło:WprostBrak komentarzy
Tego artykułu jeszcze nie skomentowano. Bądź pierwszy...