Nowy lek w kardiologii nadzieją dla zawałowców

Zawał serca to poważne ostrzeżenie ze strony organizmu, które wskazuje na konieczność leczenia kardiologicznego oraz całkowitej zmiany trybu życia. Wielu pacjentów nie przeżywa zawału, z uwagi na dużą jego rozległość. Ci, którzy otrzymają w porę pomoc, muszą liczyć się z ograniczeniami w swoim życiu. Niemniej powstał już lek, który daje duże szanse pacjentom po zawałach na przywrócenie wszystkich funkcji serca.

Najnowsze osiągnięcie naukowców

Wprowadzenie w farmakologii nowego leku kardiologicznego pod nazwą cimaglermin to szansa na usprawnienie pracy serca u osób po zawale lub po przebytych schorzeniach, prowadzących do niewydolności serca. Cimaglermin działa na serce jak czynnik wzrostowy i przyczynia się do jego samodzielnej regeneracji po przebytych uszkodzeniach, m.in. w wyniku zawału.
 

Dotychczas podawane pacjentom kardiologicznym leki nie były w stanie uporać się z niewydolnością skurczową lewej komory serca. W przypadku cimaglerminu jest inaczej.

Badania nad nowym lekiem 

W badaniach nad cimaglerminem wzięło udział 40 pacjentów ze zdiagnozowaną niewydolnością serca. Przyjmowali oni zoptymalizowaną dla nich terapię przez okres 3 miesięcy, przed przeprowadzeniem eksperymentu. Po zaaplikowaniu im nowego leku lekarze stwierdzili zwiększoną frakcję wyrzutową lewej komory i zwiększoną objętość wyrzutową po 90 dniach od podania preparatu cimaglerminem.

Naukowcy chcą przeprowadzić kolejne badania, które mają ocenić, czy ryzyko wystąpienia efektów ubocznych jest możliwe do zaakceptowania względem korzyści, jakie daje stosowanie cimagrelminu. Wśród notowanych u pacjentów skutków tego rodzaju wymienia się bóle głowy i nudności.

Nie wiadomo jeszcze, jakie jest ryzyko długofalowego zażywania leku oraz to, czy przyniesie on pozytywne efekty w takiej perspektywie czasu. Pacjenci biorący udział w eksperymencie jak na razie otrzymywali niewielką dawkę leku w jednorazowej dawce. Doniesienia dotyczące nowego leku kardiologicznego są obiecujące, dlatego będzie on podlegał dalszym testom. Za jego pomocą być może będzie możliwe uruchomienie mechanizmów, które są zaprogramowane biologicznie na regenerację i naprawę serca. Możliwe, że w przyszłości dzięki temu lekowi będzie możliwe zwiększenie szans na normalne życie u osób, u których  doszło do utraty prawidłowej funkcji serca. Niewydolność może być prawo lub lewokomorowa. W tym drugim przypadku zauważono, że lek cimaglermin jest w stanie zrewolucjonizować dzisiejsze leczenie pacjentów kardiologicznych. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*