Nienasycone kwasy tłuszczowe skuteczne w terapii ADHD

Coraz więcej dzieci w Polsce i na całym świecie choruje na ADHD(Attention Deficit Hyperactivity Disorder), czyli na zespół nadpobudliwości psychoruchowej. Mają problemy z koncentrowaniem uwagi, są nader impulsywne i wykonują niezborne ruchy. Chorzy na ADHD muszą poddać się kompleksowemu, wielokierunkowemu leczeniu. W ich terapii pomocne mogą być nienasycone kwasy tłuszczowe. W jaki sposób kwasy omega-3 i omega-6 mogą leczyć ADHD i czy w ogóle jest to możliwe?

Związek ADHD z niedoborem nienasyconych kwasów tłuszczowych

Już ponad 40 lat temu wykryto, że istnieje związek pomiędzy niedoborem lub zwiększonym zapotrzebowaniem dzieci na niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe z ADHD. Jeśli są one suplementowane czy wprowadzane do diety w postaci naturalnych składników, będących źródłem NNKT, wpływa to na poprawę w zakresie niektórych objawów chorobowych zespołu nadpobudliwości psychoruchowej. Dzięki wprowadzeniu do diety substancji bogatych w nienasycone kwasy tłuszczowe poprawiają się u dzieci z ADHD:

  • umiejętności przyswajania wiedzy,
  • koordynacja ruchowa,
  • koncentracja uwagi.

W aktualnych badaniach coraz częściej lekarze zwracają uwagę na fakt, że u dzieci z ADHD poziom nienasyconych kwasów tłuszczonych jest obniżony. Nie można jednak w sposób jednoznaczny stwierdzić, że podawanie lub wzbogacanie diety o NNKT u dziecka może być postrzegane jako podstawowa lub wspomagająca metoda leczenia ADHD. Niemniej, kwasy tłuszczowe omega-3 niewątpliwie wpływają na zdrowie fizyczne człowieka i na funkcjonowanie układu krążenia oraz na układ immunologiczny. Nienasycone kwasy tłuszczowe nie są wytwarzane przez organizm człowieka, dlatego należy je dostarczać wraz z pożywieniem.

Gdzie znajdziemy NNKT?

Dzieci mające problemy z koncentracją uwagi lub zdiagnozowane ADHD, powinny prowadzić dietę bogatą w nienasycone kwasy tłuszczowe. Naturalnie występują one w:

  • olejach roślinnych,
  • rybach morskich,
  • orzechach.

Można je również suplementować za pośrednictwem preparatów farmaceutycznych, z zawartością kwasów omega-3 i omega-6. Można je kupić bez recepty, choć warto skonsultować z lekarzem ich podawanie dziecku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*

Copyright by DrogaPoZdrowie.pl - Portal Wiedzy o Zdrowiu (c) 2009 - Wszelkie Prawa Zastrzeżone