Tu jesteś: Porady zdrowotne

Nerczyca, czyli zespół nerczycowy u dzieci

dodano: 01-05-2011 - mgr farm. Agnieszka Wojtala

Zespół nerczycowy powszechnie określany mianem nerczycy jest jednostką chorobową obejmującą objawy związane z nadmierną utratą białka z moczem. O białkomoczu mówi się, gdy w moczu diagnozuje się białko w ilości >50mg/kg masy ciała/dobę. Poza tym zespół nerczycowy w badaniach laboratoryjnych może charakteryzować się: hipoalbuminemią < 2,5mg/dL, hipercholesterolemią > 250mg/dL , gdy stężenie białka do kreatyniny wynosi >1,8mg/dL .

 

Czy to jest zespół nerczycowy? – objawy
  1. Jednym z pierwszych objawów, jaki można zaobserwować u dziecka jest obrzęk powiek. Jednak jego pojawienie się bez pozostałych objawów bardzo często interpretowane jest przez rodziców jako odczyn alergiczny – zapalenie spojówek, uczulenie. Niejednokrotnie dopiero, gdy zauważalne stają się obrzęki ciała np. brzuszka, nóg rodzice zaczynają się poważnie martwić stanem swojego dziecka.
  2. Łatwo zauważalnym objawem jest pienienie się moczu.
  3. U dzieci z nerczycą w znacznym stopniu dochodzi do zmniejszenia diurezy – dziecka bardzo rzadko oddaje mocz.
  4. Charakterystyczna jest również bladość powiek, wzmożone pragnienie, czasem nawet duszności, a w pierwszym okresie zaobserwować można też krew w moczu.
  5. W ciężkich przypadkach może dojść do niedożywienia, wyniszczenia.
Przyczyny pojawienia się zespołu nerczycowego?
W przypadku nerczycy każda choroba przebiegająca z białkomoczem może doprowadzić do wystąpienia zespołu nerczycowego. Wtedy wskutek uszkodzenia kłębuszków nerkowych dochodzi do przenikania do moczu cząsteczek białka. Ten stan trzeba jak najszybciej powstrzymać, gdyż długotrwała utrata białka może spowodować przesięki do jam ciała i powstanie niebezpiecznych dla życia obrzęków ciała.
 
Przyczyny pierwotnego zespołu nerczycowego u dzieci to:
-zmiana minimalna 77%
-ogniskowe segmentalne szkliwienie10%
-błoniasto-rozplemowe kłębuszkowe zapalenie nerek 5%
-rozplem mezangialny 3%
-błoniaste kłębuszkowe zapalenie nerek 3%
 
 Poza tym przyczynami wystąpienia zespołu nerczycowego są:
-zakażenia bakteryjne, wirusowe, malaria
-niektóre reakcje polekowe
-szkodzenie kłębków w zatruciu metalami ciężkimi
-utrudnienie odpływu krwi żylnej z nerki
-toczeń rumieniowaty układowy
-RZS
-ziarnica złośliwa
-cukrzyca
-guzkowate zapalenie tętnic
 
 


Komentarze

zioła dodał : ~renata, 01-09-2013 13:38
Mój syn chorował na nerczycę jak miał 4.5roku .Miał tylko jeden rzut tej choroby . w chorobie pomogły mu zioła i myślę że to był skrzyp polny.Codziennie gotowałam ziele i robiłam mu nasiadówki w misce ,tak aby nerki były zakryte siedział tak ok min 20 min. Na noc okładałam go zielonym skrzypem stłuczonym na desce wałkiem.Skrzyp ma być zbierany na gliniankach,czyli ziemia-glina .Leśny się nie nadaje .Już od pierwszych dni wiosennych zbierałam skrzyp i robiłam te zabiegi .Syn teraz ma 22 lata i jest zdrowy nie miał od tamtej pory żadnych kłopotów ze zdrowiem. Aby go uodpornić dawałam co 2 dni odrobię czosnku do jedzenia(dwa listki ukrojone i posiekane z ząbka dawałam na łyżeczce w trakcie jedzenia i popijał napojem lub mlekiem)śmierdział ale był zdrowy i nie chorował.