Tu jesteś: Porady zdrowotne

Nadciśnienie napadowe - kiedy podejrzewać guz chromochłonny?

dodano: 11-06-2013 - lek.med. Oliwia Gorgoń- Klamke

Napadowe bóle głowy ze wzrostem ciśnienia kojarzone przede wszystkim z menopauzą bądź nadczynnością tarczycy mogą świadczyć o poważniejszym problemie zdrowotnym, jakim jest guz chromochłonny. Czym jest pheochromocytoma? U kogo taki guz może się rozwinąć? Gdzie on występuje? Czy ten nowotwór jest złośliwy? Kiedy podejrzewać jego obecność? W jakich sytuacjach występują napadowe zwyżki ciśnienia tętniczego? Czy hipertensja często jest spowodowana guzem chromochłonnym? W jaki sposób leczyć napadowe zwyżki ciśnienia? Jak wygląda diagnostyka guza chromochłonnego? Jak można go leczyć?

 

Nadciśnienie napadowe a guzCzym jest guz chromochłonny?

Guz chromochłonny, inaczej pheochromocytoma , to guz zbudowany z komórek chromochłonnych, wytwarzający w nadmiarze katecholaminy, czyli adrenalinę, noradrenalinę i czasami także dopaminę, które to wybitnie silnie oddziałują na układ sercowo-naczyniowy. Substancje uwalniane z guza generują bogate spektrum objawów klinicznych.
 
U kogo taki guz może się rozwinąć?
Guza chromochłonny zwykle rozwija się u osób dorosłych około 4-5 dekady życia. Jego pojawienie się w młodszym wieku sugeruje podłoże genetyczne choroby, mianowicie zespołu nerwiakowłókniowatości bądź mnogiej gruczolakowatości.
 
Gdzie guz chromochłonny występuje?
Pheochromocytoma najczęściej lokalizuje się w obrębie rdzenia nadnerczy, zwykle- w prawie 90% obejmując tylko jedno z nich. Zdarza się jednak, iż zajmuje oba. Rzadziej można go spotkać w okolicy rozwidlenia aorty, w pęcherzu moczowym, w tylnej części klatki piersiowej bądź wyjątkowo- w sercu. Generalnie pheochromocytoma może powstać wszędzie tam, gdzie znajdują się choćby najmniejsze skupiska tkanki chromochłonnej
 
Czy pheochromocytoma to nowotwór złośliwy?
Obecnie dostępne metody badań nie pozwalają na odróżnienie guza złośliwego od łagodnego na postawie ich struktury. Jedyne istniejące kryterium złośliwości pheochromocytomy to obecność przerzutów odległych, najczęściej do węzłów chłonnych. płuc, kości, wątroby i nerek. Uważa się, że złośliwe guzy chromochłonne częściej zdarzają się u osób w młodym wieku, u kobiet, mają duże rozmiary i lokalizują się poza nadnerczami. Wykazano, że wydzielanie przez guza dopaminy sugeruje jego złośliwy charakter. Kryterium złośliwości guza spełnione jest u około 5-10 % chorych osób.
 

Kiedy podejrzewać obecność guza chromochłonnego?

Katecholaminy uwalnianie z guza, w zależności od wzajemnych proporcji ,wywołują różne objawy kliniczne, jednak najczęściej klasyczny obraz pheochromocytomy pozostaje niezmieniony.
  • Napadowe zwyżki ciśnienia tętniczego powinny sugerować rozpoczęcie diagnostyki w kierunku guza chromochłonnego.
  • Okresowe wzrosty ciśnienia, którym dodatkowo towarzyszą napady pocenia się, uczucia kołatania serca, bladość skóry, silne bóle głowy bądź niepokój w zasadzie nie pozostawiają wątpliwości co do rozpoznania.
  • U części chorych nadciśnienie tętnicze w przebiegu guza chromochłonnego może mieć charakter utrwalony, czasami trudny do odróżnienia od nadciśnienia pierwotnego. Wówczas droga do postawienia właściwej diagnozy może być nieco dłuższa niż w przypadku klasycznych form manifestacji.
  • Trudności diagnostyczne stwarzają także chorzy z pheochromocytoma, u których objawy są słabo wyrażone bądź przebiegają pod maską zupełnie innych schorzeń, na przykład jako bóle w klatce piersiowej, zaburzenia rytmu serca, bóle brzucha, wymioty czy ostry zespół wieńcowy.
 

W jakich sytuacjach występują napadowe zwyżki ciśnienia?

Guz chromochłonny zwykle lokalizuje się w obrębie jamy brzusznej.
  • Wyrzut katecholamin, a zarazem napadowy wzrost ciśnienia może być wyzwalany poprzez silny ucisk brzucha podczas badania klinicznego, intensywny wysiłek fizyczny czy obfity posiłek.
  • W przypadku, gdy guz umiejscowiony jest w pęcherzu moczowym, wówczas typowe dla niego objawy pojawiają się w trakcie mikcji bądź tuż po niej.
  • Czasami znieczulenie ogólne albo podanie środków kontrastowych, na przykład podczas badania tomografem komputerowym, może wywołać wzrost ciśnienia u osób z guzem chromochłonnym.
  • Zdarza się, że objawy pheochromocytomy po raz pierwszy pojawiają się w okresie ciąży, gdy powiększająca się macica zaczyna uciskać na guz.
  • Nie rzadko sytuacje stresowe wyzwalają wyrzut katecholamin z guza i typowe dla niego objawy.
  • Niektóre leki, zwłaszcza efedryna i fenylefryna, mogą indukować napad.


Brak komentarzy
Tego artykułu jeszcze nie skomentowano. Bądź pierwszy...