Tu jesteś: Porady zdrowotne

Mykobakterioza - mało znana choroba układu oddechowego

dodano: 12-06-2017 - aln

Uporczywy, suchy, przewlekły kaszel wcale nie musi oznaczać astmy, ani gruźlicy. Jego przyczyną może być mało znana choroba układu oddechowego, nazywana mykobakteriozą. Czym się charakteryzuje, jak się ją leczy i kto jest najbardziej na nią narażony?

Czym jest mykobakterioza?

 
Pod pojęciem mykobakteriozy kryje się mało znana choroba obejmująca układ oddechowy człowieka, którą wywołują prątki niegruźlicze NTM lub MOTT, szeroko rozpowszechnione w środowisku życia człowieka. Prątki te odpowiadają za występowanie chorób płuc, węzłów chłonnych, zapalenia otrzewnej, tkanek podskórnych i samej skóry.
 
Można zarazić się prątkami niegruźlicznymi korzystając z zanieczyszczonych słuchawek prysznicowych i kranów, gdzie stężenie prątków może być nawet 100 razy wyższe niż stężenie w wodzie.  Patogeny przedostają się do organizmu chorego  przez nos i usta, a następnie przenikają do układu oddechowego. Do zakażenia dochodzi czasami także podczas inhalacji zarazków wraz z wodą wodociągową, np. w saunie czy łaźni parowej. Co ważne, prątkami nie można zarazić się od drugiego człowieka czy od zwierzęcia.

Grupy ryzyka
 
W Polsce jest zaledwie 200 przypadków pacjentów chorujących na mykobakteriozę rocznie. Najczęściej chorują osoby posiadające osłabiony układ odpornościowy i seniorzy. Mykobakterioza dotyka osób zmagających się z przewlekłymi chorobami układu oddechowego:
 
·         przewlekłą obturacyjną chorobą płuc,
·         pylicą płuc,
·         gruźlicą,
·         mukowiscydozą,
·         alergiczną aspergilozą oskrzelowo-płucną,
·         rozstrzeniem oskrzeli.

Objawy
 
Do najczęściej zgłaszanych objawów mykobakteriozy zalicza się:
·         przewlekły, suchy, uporczywy kaszel,
·         okresowe odpluwanie wydzieliny śluzowo-ropnej,
·         stany podgorączkowe,
·         gorączka,
·         nocne pocenie się,
·         chudnięcie,
·         duszności i bóle w klatce piersiowej.
 
Leczenie i diagnoza
 
W pierwszej kolejności u pacjent, u którego podejrzewana jest mykobakterioza, należy wykonać RTG klatki piersiowej. Jeśli zdjęcie wykaże nacieki z rozpadem, guzki lub masy guzowate, zleca się badanie mikrobiologiczne - posiew plwociny lub popłuczyn oskrzelowo-płucnych. Jeśli rozpoznane zostaną prątki, lekarz zaleca odpowiednie leczenie.
 
Mykobakteriozę leczy się ciężko, a terapia jest długotrwała. Zwykle obejmuje stosowanie takich leków jak: ryfampicyna, izoniazyd oraz etambutol. Chorym zaleca się wykonywanie RTG klatki piersiowej raz na rok, nawet po zakończeniu terapii. 
 

 Brak komentarzy
Tego artykułu jeszcze nie skomentowano. Bądź pierwszy...