Łuszczyca wpływa negatywnie nie tylko na skórę

Łuszczyca jest chorobą przewlekłą, charakteryzującą się nadmiernym łuszczeniem naskórka. Wpływa ona ujemnie na jakość życia pacjenta. Na co oddziałuje ona najbardziej?

Problem skórny

W przeważającej większości przypadków o łuszczycy mówi się w kontekście problemów skórnych. Rzeczywiście, wykwity skórne – łuskowate, czerwone, wyraźnie odróżniające się od reszty ciała, najczęściej pojawiają się na kolanach, łokciach, na stopach i dłoniach oraz na skórze głowy, wywołując świąt, pieczenie i dolegliwości bólowe. Jeśli zmiany obejmują całe ciało chorego, skóra traci zdolność do kontrolowania temperatury ciała i przestaje pełnić swoją funkcję ochronną. Pacjent staje się podatny na wszelkiego rodzaju schorzenia.Niemniej, łuszczyca oddziałuje na cały organizm pacjenta, powodując poważne problemy, wykraczające poza zewnętrzną powłokę ciała.

Komplikacje związane z łuszczycą

Rozwój łuszczycy i brak skutecznego leczenia powoduje, że u chorego może rozwinąć się zapalenie stawów stóp, dłoni, szyi i krzyża. Ogranicza to sprawność pacjenta i wywołuje dolegliwości bólowe.Ciekawostką może być fakt, że skutkiem łuszczycy może być otyłość. Choroba oddziałuje mocno na psychikę osoby mającej ten problem, dlatego stara się ona znaleźć pocieszenie w jedzeniu. Kiedy je ma kontrolę nad swoim ciałem, co odbiera jej łuszczyca. Pacjent może też uciec w alkoholizm lub narkotyki, aby uniknąć problemów psychicznych takich jak depresja. Ból i ostracyzm społeczny wywołany łuszczycą wpływa na obniżenie poczucia własnej wartości u pacjentów. Z tego względu mogą oni unikać innych ludzi i zamykać się w sobie, co sprzyja rozwojowi uzależnień i zaburzeniom psychicznym.

Powikłaniem łuszczycy może być nadciśnienie, cukrzyca, udar mózgu, dyslopidemia oraz choroba niedokrwienna serca. Osoby chorujące na cukrzycę muszą liczyć się z wyższym ryzykiem ataku serca, udaru oraz zaburzeniami układu sercowo-naczyniowego. Zaawansowana postać łuszczycy wedle wyników badań medycznych, zwiększa ryzyko zawału u pacjenta o 58 proc., a ryzyko udaru o 43 proc.

Komplikacje związane z łuszczycą wynikają ze stanu zapalnego, w jakim znajduje się skóra pacjenta. Jest on rozległy, dlatego problemy pojawiają się w całym ciele człowieka. Aby ich uniknąć należy skupić się na walce o ograniczenie zasięgu łuszczycy. Im wolniej łuszczyca będzie postępowała i im lepiej będzie leczona, tym mniejsze jest ryzyko schorzeń serca i układu krwionośnego. Naukowcy z University of Pennsylvania Perelman School of Medicine w Filadelfii wskazują, że osoby posiadające zmiany łuszczycowe obejmujące ponad 10 proc. powierzchni skóry obarczone są prawie dwukrotnie wyższym ryzykiem schorzeń wieńcowych niż inne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*

Copyright by DrogaPoZdrowie.pl - Portal Wiedzy o Zdrowiu (c) 2009 - Wszelkie Prawa Zastrzeżone