Tu jesteś: Porady zdrowotne

Łożysko przodujące - czym jest i jakie niesie ryzyko?

dodano: 29-12-2010 - mgr Agnieszka Wojtala

Łożysko przodujące jest patologicznym stanem towarzyszącym prawidłowo rozwijającej się ciąży. O jego obecności kobieta niejednokrotnie dowiaduje się w momencie, gdy pojawi się u niej krwawienie. Co nie zmienia faktu, iż podstawą diagnozy jest wykonanie badania ultrasonograficznego USG.

Ciężarna ze względu na pojawiające się wtedy krwawienia musi być pod stała opieką, najczęściej szpitalną. W takim przypadku poród odbywa się poprzez cesarskie cięcie i o ile się da powinien być wcześniej zaplanowany , gdyż może stanowić zagrożenie dla życia matki i dziecka. Z anatomicznego punktu widzenia łożysko przodujące może być: brzeżne, częściowe lub całkowicie przodujące. Określenia te opisują w jakim stopniu łożysko zakrywa ujście szyjki macicy. 

Przyczyny istnienia łożyska przodującego
  • przebyty wcześniej zabieg łyżeczkowania
  • wcześniejsze poronienia
  • liczne porodu
  • zbyt szybkie zajście w kolejną ciążę (po porodzie, po łyżeczkowaniu, po wcześniejszym poronieniu)
 
Postępowanie w przypadku łożyska przodującego
  1. Każde, nawet najmniejsze krwawienie może okazać się niebezpieczne, więc przyszła mama powinna udać się jak najszybciej do szpitala (nawet bez skierowania).
  2. W szpitalu pacjentka poddawana jest obserwacji oraz badaniom zmierzającym w kierunku ustalenia wielkości krwawienia oraz zmian w obrazie USG.
  3. W przypadku silnego krwawienia połączonego z silnym bólem konieczne jest wykonanie cesarskiego cięcia.
  4. Umiarkowane krwawienie jest wskazaniem do przyjmowania leków, leżenia w łóżku oraz ograniczenia wysiłku do niezbędnego minimum. Najlepszym miejscem jest oddział szpitala.
Każda przyszła mama, u której zdiagnozowano istnienie łożyska przodującego powinna mieć świadomość, że im więcej będzie się oszczędzać i leżeć tym bardziej odłoży w czasie konieczność rozwiązania ciąży. Tutaj każdy dzień się liczy i nawet jeśli miałoby się to wiązać z kilkumiesięcznym pobytem w szpitalu to naprawdę warto dać szansę dzidziusiowi na jak najpóźniejsze przyjście na świat a tym samym na jak najdłuższy czas rozwoju z łonie matki.
 
Najlepiej byłoby dla dziecka, aby ciążę rozwiązać najwcześniej w 28 tygodniu. Nie zawsze się to udaje, ale nie warto tracić nadziei. Medycyna zna wiele przypadków kiedy uratowano dzieci urodzone nawet w piątym miesiącu ciąży.

 Brak komentarzy
Tego artykułu jeszcze nie skomentowano. Bądź pierwszy...