Lek na przerzutowy nowotwór jelita grubego

Leki przeciwnowotworowe, opracowywane przez naukowców w wielu ośrodkach badawczych na całym świecie, budzą nadzieję u chorych na raka. Nie inaczej jest w przypadku leku Lonsurf, który ma być podstawą terapii w leczeniu dorosłych pacjentów z przerzutowym rakiem jelita grubego.

Czym jest ten lek?

Lonsurf jest złożonym doustnym lekiem przeciwnowotworowym, w skład którego wchodzi triflurydyna (FTD) i tipiracyl (TPI). Podwójny skład leku przekłada się na podwójny mechanizm działania, który wykazuje wysoką skuteczność kliniczną. Triflurydyna to analog nukleozydu, który wykazuje działanie przeciwnowotworowe. Łączy się on z DNA w sposób bezpośredni, dzięki temu ma wpływ na jego funkcje. Stężenie FTD we krwi pacjenta może być regulowane przez tipiracyl, który jest inhibitorem fosforylazy tymidynowej, czyli enzymu zdolnego do rozkładu FTD.


Zastosowanie leku Lonsurf w praktyce

Jeśli porównywać wcześniejsze terapie leczenia przerzutowego nowotworu jelita grubego u pacjentów dorosłych z zastosowaniem leku Lonsurf, daje to opóźnienie postępu choroby i jej pogłębiania się. Dotychczas stosowane terapie powtarzały tylko leczenie, które już stosowano u pacjenta, często całkowicie bezskutecznie.

Obecnie Komisja Europejska wydała pozwolenie na dopuszczenie do obrotu leku Lonsurf w leczeniu dorosłych pacjentów z przerzutowym rakiem jelita grubego (mCRC), którzy otrzymali wcześniej inne dostępne leczenie, w tym:

·         chemioterapię (z wykorzystaniem fluoropirymidynów, oksaliplatyny i irynotekanu),

·         terapię inhibitorami VEGF i inhibitorami EGFR.

Lek będzie stosowany także u tych chorych, którzy nie kwalifikują się do powyższych metod leczenia nowotworu.

W międzynarodowym badaniu klinicznym III fazy – badanie RECOURSE wykazano skuteczność i bezpieczeństwo stosowania leku Lonsurf u chorych, którzy wcześniej leczeni byli innymi terapiami w zakresie przerzutowego raka jelita grubego. W badaniu udział wzięło 800 pacjentów, podzielonych na dwie grupy – w jednej zastosowano optymalne leczenie podtrzymujące i placebo, a w drugiej optymalne leczenie podtrzymujące i Lonsurf. Badanie wykazało, że lek Lonsurf pozwala na wydłużenie czasu przeżycia całkowitego pacjenta.

W terapii tymże lekiem obserwowano działania niepożądane w więcej niż 30 proc. przypadków, w postaci neutropenii, nudności, zmniejszonego łaknienia, biegunki, uczucia zmęczenia, anemii, leukopenii, trombocytopenii, podwyższonego poziomu bilirubiny całkowitej oraz fosfatazy alkalicznej i ASAT. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*