Lek na popularny ludzki pasożyt

Jednym z najbardziej powszechnie występujących ludzkich pasożytów jest włosogłówka. Szacuje się, że nawet 500 mln ludzi na całym świecie jest nim zainfekowanych. Naukowcy z Manchesteru opublikowali właśnie wyniki swoich badań, które pozwoliły im na stworzenie formuły nowego leku walczącego skutecznie z ludzką włosogłówką.

Jak przebiega zakażenie włosogłówką?

Włosogłówka to pasożyt powszechnie występujący wśród ludzi. Fachowo jest nazywany Trochuris trichiura. Najczęściej do zakażenia włosogłówką dochodzi w ciepłym, tropikalnym klimacie, a więc w Afryce Południowej, na Karaibach czy w Malezji, choć notowane są także przypadki zakażenia włosogłówką również w Polsce, np. na obszarach wiejskich.

Problemem w jej przypadku jest to, że często chory nie zdaje sobie sprawy z obecności w swoim organizmie pasożyta, ponieważ nie daje on żadnych widocznych objawów. Zdarza się, że zakażenie włosogłówką może spowodować powstanie dolegliwości ze strony układu nerwowego i pokarmowego, a u dzieci jest szczególnie niebezpieczne, ponieważ może prowadzić do zahamowania wzrostu, a nawet opóźnienia rozwoju.

Do zakażenia włosogłówką ludzką dochodzi po spożyciu pokarmów z jajami pasożyta, np. po wypiciu zanieczyszczonej wody, spożyciu źle umytych warzyw czy owoców.  W zarażeniu pośredniczą często muchy, które mogą przenosić jajeczka z larwami pasożytów z odchodów i z gleby na produkty spożywcze. Po przedostaniu się do organizmu człowieka, w układzie pokarmowym wylęgają się larwy włosogłówki, a dojrzały pasożyt żywi się krwią człowieka, wnikając włosowatą częścią głowową pod nabłonek śluzówki jelita.

Pasożyt w wersji dorosłej może powodować silne dolegliwości bólowe w obrębie brzucha, nadpobudliwość nerwową  czy prowadzić do zapalenia wyrostka robaczkowego. 

Nowy lek na włosogłówkę

Naukowcom z Manchesteru udało się opracować nową formułę leku antypasożytniczego, który okazuje się skuteczny w walce z włosogłówką ludzką. Dotychczas stosowane terapie nie były skuteczne. Są one oceniane przez specjalistów jako przestarzałe. Dlatego rozpoczęli oni badania nad całkiem nowym lekiem, który byłby dostosowany do wymagań współczesnego rynku. W badaniach udział wziął zespół naukowców z trzech uniwersytetów. Uzyskane wyniki są obiecujące, ponieważ wykorzystany przez nich, mało znany dotychczas związek dihydrobenzoksazepina, którego do tej pory nie wiązano z leczeniem przeciwpasożytniczym, skutecznie zwalcza włosogłówkę ludzką. Związek ten jest zdolny do zabicia fazy dorosłej włosogłówki skuteczniej i szybciej, niż inne istniejące obecnie leki. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*