Lek na czerniaka będzie pochodził z Polski?

Czerniak jest nowotworem skóry, zaliczanym do grupy najbardziej niebezpiecznych typów raka. Dzieje się tak głównie dlatego, że choroba wykrywana jest zbyt późno, kiedy w organizmie pacjenta jest już wiele przerzutów. Poza tym czerniak wykazuje wysoką odporność na leczenie. Może się to jednak zmienić za sprawą naukowców z Uniwersytetu Gdańskiego. Czy Polska będzie twórcą skutecznego leku na czerniaka?

Czym właściwie jest czerniak?

Czerniak jest typem nowotworu skóry, który wywodzi się z komórek barwnikowych. Może zaatakować nie tylko skórę, ale również gałkę oczną oraz błony śluzowe. Najczęściej pacjenci chorujący na czerniaka mają zmiany skórne w obrębie wcześniej istniejących znamion lub pieprzyków, ale niewykluczone, aby czerniak pojawił się również na skórze w ogóle niezmienionej. 
 

Statystyki czerniaka na świecie

Na całym świecie rok rocznie notuje się około 130 tys. nowych zachorowań na czerniaka. W skali Polski jest to około 2,5 tys. nowych przypadków rocznie. Najczęściej ten rodzaj nowotworu jest stwierdzany w Australii – to 29 przypadków na każde 100 tys. osób.  Licznie czerniak występuje w Nowej Zelandii, w Stanach Zjednoczonych oraz w Szwajcarii, Szwecji czy w Niemczech. Stanowi on od 5 do 7 proc. nowotworów złośliwych skóry u człowieka i odpowiada za 80 proc. zgonów wśród osób chorujących na raka skóry.

Umieralność na czerniaka w Polsce wynosi 1,5 na 100 tys. kobiet oraz 2 na 100 tys. mężczyzn. W Polsce współczynnik przeżycia u osób chorujących na czerniaka wynosi około 70 proc., a w krajach Europy Zachodniej sięga 90 proc.

Nowy, skuteczny lek na czerniaka z Polski

Badacze z Uniwersytetu Gdańskiego , z Katedry Biomedycznej pracowali nad lekiem na czerniaka, który byłby tańszy niż obecnie stosowane metody walki z tego rodzaju nowotworami. Prace były prowadzone wspólnie z grupą szwajcarskich immunologów i lekarzy, którzy specjalizują się w diagnozowaniu i leczeniu czerniaka. Badania były finansowane w ramach Polsko-Szwajcarskiego Programu Badawczego obsługiwanego przez Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy. Szwajcarzy odpowiadają za projektowanie związków farmaceutycznych metodami komputerowymi, a Polacy za ich syntezę i badanie.

Dąży się przy tym do zaprojektowania takich związków, które będą wiązały się do białek, powodując aktywację układu immunologicznego do walki z komórkami nowotworowymi. Obecnie naukowcy rozpoczęli już badania na myszach, którym zostaną zaszczepione komórki czerniaka, a jeśli wynaleziony lek okaże się skuteczny, zespół będzie chciał go w przyszłości opatentować. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*