Tu jesteś: Porady zdrowotne

Krwawienie dziąseł - jak z nim walczyć?

dodano: 23-05-2011 - sofista

Krwawienie dziąseł to dolegliwość, która wynikać może ze zróżnicowanych przyczyn. Generalnie przez większość osób problem ten jest bagatelizowany, a to poważny błąd, gdyż nieleczone krwawienie może z biegiem czasu przerodzić się w dużo bardziej dokuczliwą dolegliwość. Jej leczenie jest długotrwałe i niekoniecznie skuteczne.

 
Przyczyny krwawienia dziąseł
Najczęstszą przyczyną występowania krwawienia dziąseł, która zarazem wydaje się być najbardziej oczywista, jest oczywiście korzystanie z nieodpowiedniej szczoteczki. W przypadku, gdy szczoteczka jest twarda, to mechaniczne uszkodzenie dziąseł jest niemalże pewne. Medycyna wyróżnia jednak szereg innych przyczyn, które prowadzić mogą do krwawienia dziąseł. Zatem, jeśli nie macie pewności co do tego, czy krwawienie wynika ze stosowania nieprawidłowej szczoteczki, to lepiej udajcie się na konsultacje do lekarza. Krwawienie dziąseł może również być wywołane:
 
  1. Niedoborem witamin – krwawienie może pojawić się w sytuacji, gdy do organizmu nie jest dostarczana odpowiednia ilość witaminy C i K. Brak tej pierwszej wynika najczęściej z nieodpowiedniej dieta, która powinna być przecież bogata w warzywa i owoce. Jeśli chodzi o niedobór witaminy K, to może on być spowodowany odbyciem długiej kuracji antybiotykowej lub ewentualnie zahamowaniem odpływu żółci.
  2. Cukrzycą – w tym przypadku występowanie dolegliwości nie jest nagminne, aczkolwiek spotykane w przypadku osób leczących nadmiar cukru w organizmie. Leczenie w tym przypadku może przez długi czas nie przynosić żadnych skutków, ponieważ organizm chorego jest uodporniony na zastosowane leki.
  3. Problemami z wątrobą – w tym przypadku krwawienie pojawia się w przypadku stanów zapalnych i marskości wątroby, a wynika to z zaburzenia czynności płytek krwi. Krwawienie w dotyczy tu wszystkich błon śluzowych, a nie jedynie jamy ustnej.
  4. Stosowaniem leków – krwawienie stanowić może również efekt uboczny przyjmowania leków podczas leczenia takich dolegliwości, jak choćby nadciśnienie tętnicze, alergia, astma, padaczka. Najczęściej krwawienie wywoływane jest przez stosowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych, sterydów czy też niesteroidowych leków na zapalenia.
  5. Niedokrwistością – co ciekawe, krwawienie jak najbardziej wynikać może również z niedokrwistości. Jej przyczyną jest nieodpowiednie odżywianie i doprowadzanie do niedoboru żelaza, ale także krwawienia wewnętrzne, zaburzenia krzepnięcia czy też nowotworowe choroby krwi.
 
Generalnie jednak u zdecydowanej większości pacjentów krwawienie dziąseł jest skutkiem korzystania z nieodpowiedniej szczoteczki, która podrażania dziąsła. Szybka reakcja w takim wypadku jest konieczna, gdyż dalsze stosowanie szczoteczki będzie każdego dnia odnawiało ranę i powodowało,  że jej leczenie może okazać się bardzo wymagające i trudne. Z czasem rana na dziąsłach może nawet wywoływać ból, który pojawia się podczas kolejnego szczotkowania kiepską szczoteczką.
 
Zabieganie krwawieniu dziąseł
Profilaktyka, tak jak przy każdej dolegliwości, również i przy krwawieniu dziąseł może w dużej mierze ograniczyć ryzykowno występowania dolegliwości. O ile wiele z wymienionych przyczyn nie może zostać wykluczonych poprzez nasze działania, o tyle o część możemy zadbać sami. Powinniście przede wszystkim poświęcić wiele uwagi higienie jamy ustnej. Sugerowane jest regularne szczotkowanie zębów, korzystanie z nici dentystycznych, a także płynów do płukania ust, dzięki czemu w dużej mierze hamujemy rozwój bakterii w ustach, jak i występowanie stanów zapalnych. Specjaliści polecają także stosowanie specjalistycznych past do zębów, które dedykowane są właśnie osobom narzekającym na wrażliwe dziąsła. W wielu polskich domach korzysta się ze starego sposobu, który ponoć jest skuteczny na krwawienie. Mianowicie chodzi o płukanie ust naparem, choćby z szałwii lub też rumianku. Dentyści jako element profilaktyki wskazują także mycie zębów po każdym posiłku, nie podjadanie pomiędzy posiłkami oraz regularne wizyty kontrolne u dentysty.
 


Brak komentarzy
Tego artykułu jeszcze nie skomentowano. Bądź pierwszy...