Kontrola astmy przez internet lub dodatkowe aplikacje

Polscy naukowcy w ślad za Brytyjczykami uruchomili polską wersję programu, który został opracowany specjalnie dla osób chorujących na astmę. Do programu mogą przystąpić osoby dorosłe oraz dzieci powyżej 12 roku życia.

Czynnikiem wywoławczym, który spowodował powstanie takiego narzędzia kontroli leczenia astmy były miedzy innymi badania, które przeprowadzono na 10tyś. chorych na astmę osobach, z których wynikało, że źle leczy się nawet 70% pacjentów. Wiadomość ta została opublikowanaw2010 r. na łamach pisma "European Respiratory Review".

W naszym kraju wdrożeniem tego programu zajmuje się między innymi prof. Piotr Kuna, kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych, Astmy iAlergii Uniwersytetu Medycznego wŁodzi. Na stronie internetowej mojaastma.pl można pobrać bezpłatnie aplikację, która pozwoli na kontrolowanie choroby w sposób indywidualny. Można to robić przy użyciu laptopa, iPhona, telefonów komórkowych, iPadów i innych urządzeń elektronicznych z dostępem do internetu. Za pomocą tej aplikacji można zrobić sobie test, który określi stan zdrowia, sposób leczenia.

Jak się bowiem okazuje niewielu pacjentów dobrze leczy się i stosuje się do zaleceń lekarzy. Dlatego też bardzo często zamiast czuć się lepiej i wieść ,,normalne’’ życie pacjenci mają różnego rodzaju dolegliwości takie jak: napady duszności, świszczący oddech, nocne wybudzenia.Test Kontroli Astmy, zawarty na stronie internetowej, składa się z pytań, które są punktowane. Wynik 20 punktowy świadczy o tym, że chory dobrze kontroluje swoją chorobę i stosuje prawidłowe leczenie. Wśród Brytyjczyków średnia z tego testu na początku wdrażania programu była niezwykle niska i wynosiła 14,5 pkt. Ale już po tylko trzech miesiącach wynik ten zmienił się i wynosił 17pkt. Widać więc wyraźną poprawę. Osoby, które mimo zaordynowanego leczenia ciągle mają dolegliwości astmatyczne powinny skorzystać z takiego rozwiązania i potraktować to nowoczesne rozwiązanie jako pomocnika i doradcę. Gdy wyniki punktowanego testu są na ciągle na niskim poziomie, należy udać się do lekarza, który powinien pomyśleć nad zmianą leków lub lepszym doinformowaniem pacjenta o jego chorobie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*