Tu jesteś: Porady zdrowotne

Kołatanie serca - dlaczego serce kołacze?

dodano: 17-07-2013 - lek.med. Oliwia Gorgoń- Klamke

Każdy z nas doświadczył szybszego bicia serca w różnych życiowych sytuacjach, ale pewnie nieliczni zastanawiali się, czemu tak się dzieje. Czym jest kołatanie serca? Czy kołatanie serca zawsze świadczy o patologii? Dlaczego nasze serce kołacze? Czy każde kołatanie czujemy tak samo? Czym może skutkować kołatanie serca?

 

kołatanie sercaCzym jest kołatanie serca?

Kołatanie serca to nieprzyjemne odczucie związane ze zmianą częstości, siły bądź rytmu bicia serca. Zwykle towarzyszy przyspieszeniu akcji serca, jego silniejszemu biciu bądź pojawieniu się niemiarowości.
 
Czy kołatanie serca zawsze świadczy o patologii?
Kołatanie serca może być objawem choroby, ale ma także prawo pojawić się w pewnych określonych okolicznościach u zupełnie zdrowych osób. Zwykle w związku z intensywnym wysiłku fizycznym nasze serce bije odczuwalnie szybciej. Podobnie zachowuje się, gdy targają nami silne emocje czy w stresujących sytuacjach. Niektóre leki, stymulując układ współczulny, czyli nasz „układ walki”, pobudzają pracę serca. Tak działa efedryna czy pseudoefedryna zawarte w niektórych preparatach przeciwkaszlowych bądź środkach na przeziębienie.
 
Dlaczego nasze serce kołacze?
U zdrowych ludzi szybsze i silniejsze bicie serca wynika z chęci sprostania wzmożonemu zapotrzebowaniu tkanek na tlen i substancje odżywcze. Stanowi więc mechanizm adaptacyjny do określonego stanu organizmu.
Patologiczne kołatanie serca natomiast najczęściej jest spowodowane zaburzeniami w przewodzeniu bodźców w układzie autonomicznym serca.
 
Czy każde kołatanie serca czujemy tak samo?
Kołatanie serca to bardzo subiektywne odczucie. Oznacza to, iż każdy może je interpretować na swój sposób. Generalnie należy wyróżnić dwa podziały kołatania serca.
  • miarowe i niemiarowe - Niemiarowe kołatanie serca najczęściej wynika z migotania przedsionków, miarowe natomiast z częstoskurczu nadkomorowego.
  • napadowe i nienapadowe - Napadowe kołatanie zaczyna się nagle i z podobną gwałtownością ustępuje, a odpowiada za nie zwykle migotanie przedsionków. Nienapadowa postać z kolei cechuje się powolnym narastaniem i stopniowym ustępowaniem odczucia kołatania, co charakteryzuje tachykardię zatokową.
 

Czym może skutkować kołatanie serca?

Gdy serce zaczyna bić szybciej, silniej bądź niemiarowo, zwykle oznacza to, że pracuje mniej efektywnie, niż kiedy czyni to wolniej i z równą częstością. Taka sytuacja ma miejsce zwłaszcza w migotaniu przedsionków, kiedy dochodzi do ewidentnych zaburzeń hemodynamicznych. Jakość pracy serca znacznie się wówczas pogarsza. Mniejsze objętości krwi są wyrzucane do krwioobiegu, a więcej zalega w naczyniach krwionośnych prowadzących do serca. Skutkuje to bólem głowy, zawrotami głowy, zmęczeniem, czasami także bólem w klatce piersiowej, a nawet omdleniem.

 Brak komentarzy
Tego artykułu jeszcze nie skomentowano. Bądź pierwszy...