Tu jeste¶: Porady zdrowotne

Jedzenie owoców obniża ci¶nienie

dodano: 07-09-2014 - aln

Nadci¶nienie tętnicze krwi jest chorob±, która może prowadzić do powstania niebezpiecznych dla zdrowia i życia pacjenta powikłań - do udaru mózgu i zawału serca. Niemniej, je¶li chory przyjmuje leki i na bież±co kontroluje ci¶nienie, może w miarę normalnie funkcjonować. Dodatkowo, pacjentom z nadci¶nieniem tętniczym zaleca się prowadzenie zdrowej diety, która naturalnie przyczynia się do obniżenia ci¶nienia i utrzymywania jego wła¶ciwego poziomu. Korzystnie na nasze ci¶nienie wpływa spożywanie owoców.

Zdrowa dieta
Wykluczaj±c ze swojego codziennego menu większo¶ć słodyczy, pustych węglowodanów czy tłuszczów i soli, można naturalnie zmniejszyć ci¶nienie tętnicze krwi. Korzystnie wpłynie na jego poziom spożywanie owoców, w tym żurawiny, aronii czy cytryn. Jedzenie cytrusów jest jak najbardziej wskazane dla nadci¶nieniowców, ponieważ zawieraj± one duże ilo¶ci potasu, który zmniejsza ryzyko udaru mózgu, obniża ci¶nienie skurczowe o około 5 mmHg, a rozkurczowe o około 4 mmHg.  Ponadto, pierwiastek ten przyspiesza wydalanie soli i wody z organizmu pacjenta, co prowadzi do utraty nadwagi sprzyjaj±cej nadci¶nieniu.
Jedn± z przyczyn nadci¶nienia może być nie tylko niedobór potasu w diecie, ale i witaminy C. Powoduje on utrzymywanie się permanentnie, przez cały czas skurczu naczyń krwiono¶nych. Z tego względu należy spożywać duże ilo¶ci owoców zawieraj±cych witaminę C, w tym wspominane cytrusy ale nie tylko. Wbrew pozorom, nie tylko one s± Ľródłem witaminy C, ale również porzeczki, aronia czy żurawina.

Soki z owoców
Owoce najlepiej spożywać w formie nieprzetworzonej, bowiem wtedy maj± najwięcej dobroczynnie wpływaj±cych na organizm składników niż w innym przypadku. Pij±c soki z owoców również dostarczamy do organizmu witaminę C czy potas, korzystne w leczeniu nadci¶nienia tętniczego, ale jednocze¶nie soki te mog± być słodzone, a cukier negatywnie wpływa na poziom ci¶nienia, niszczy zęby i sprzyja rozwojowi próchnicy. Je¶li już chcemy pić soki z owoców dobrych na nadci¶nienie, zadbajmy o to, aby samodzielnie je wycisn±ć. Nawet je¶li będ± kwaskawe, nie powinni¶my ich słodzić.


Brak komentarzy
Tego artykułu jeszcze nie skomentowano. B±dĽ pierwszy...